Deski heblowane - czym się charakteryzują?

Opublikowany : 2020-12-07 - Kategorie : Ogólne

deski drewniane

Deskami heblowanymi nazywa się deski, które zostały poddane obróbce zwanej zamiennie struganiem. Struganie wykonuje się w celu wyrównania nierówności i zgrubień drewnianych powierzchni płaskich, a także kształtowych. O tym, jakie właściwości mają deski heblowane i czym się różnią od nieheblowanych, opowiemy w niniejszym artykule.

Deski heblowane

Deski heblowane podczas procesu strugania pozbawiane są zgrubień, będących wynikiem wycięcia desek za pomocą prostych narzędzi, takich jak piła tarczowa. Proces ten alternatywnie określa się mianem usuwania naddatku warstwowego i przerabiania go najczęściej na wióry, w zależności od użytej metody obróbki skrawaniem. Deska heblowana swoim wyglądem jest podobna do kantówki drewnianej. Jest to bowiem surowa deska drewniana, która może być strugana, niestrugana lub klejona. Jeśli tego rodzaju element zostanie „ostrugany”, można określać go właśnie heblowanym. Warto wiedzieć, że w ten sposób można obrabiać także produkt, jakim jest kantówka.

Rodzaje kantówki struganej

Deski heblowane strugane są czterostronnie. Bardzo często wykonywane są z drewna sosnowego, ale nie tylko. Spotykane są także między innymi deski dębowe. Ten rodzaj drewna jest jednocześnie trwały i łatwo poddający się obróbce. Możliwe są także legary świerkowe. Długość jednej deski zazwyczaj nie przekracza 3000 mm. Jednak to ostatecznie może zależeć od konkretnego sklepu z akcesoriami drzewnymi. Przed kupnem desek warto dowiedzieć się także od sprzedawcy, jakiej klasy jest dane drewno. Szerokość i wysokość desek jest natomiast dowolna. Po określeniu preferowanych wymiarów kantówki mogą zostać przekazane do heblowania. Tak ostatecznie gotowa deska świetnie nadaje się do dalszych obróbek, takich jak malowanie, lakierowanie czy bejcowanie. Po procesie heblowania deski powierzchnia jest już bardzo dobrze przygotowana do dalszego jej uszlachetniania np. malowania.

Deski

Heblowanie desek - obróbka ścierna

Obróbka ścierna to jedna z dwóch rodzajów obróbki skrawaniem. Zabieg ten może się odbywać z udziałem takich elementów jak:

  • ziarna ścierne luźne,
  • pasty,
  • osełki,
  • tarcze,
  • papier ścierny,
  • płótna ścierne.

Obróbka ścierna charakteryzuje się ponadto małą głębokością skrawania. Polega na usuwaniu naddatku materiałów w postaci nieregularnej wielkości wiórów i cząsteczek drewna.

Heblowanie desek - obróbka wiórowa

Obróbka wiórowa to drugi rodzaj skrawania drewna i polega na usuwaniu naddatku materiału określonymi narzędziami skrawającymi. Ostrza tych narzędzi mają najczęściej swoją zdefiniowaną ilość, a także kształt. Oddzielony od kantówek naddatek jest w postaci wiórów.

Proces ten zachodzi natomiast w tak zwanej obrabiarce.

Rodzaje obróbki wiórowej:

  • frezowanie
  • wiercenie
  • wytaczanie
  • powiercanie
  • struganie
  • dłutowanie
  • toczenie

Obróbka wiórowa może być zgrubna, dokładna, bardzo dokładna lub średnio dokładna.

3 sposoby heblowania desek

Najpopularniejszą metodę obróbki desek, czyli struganie można podzielić na 3 rodzaje. Kryteriami podziału jest typ narzędzia, a także kierunek ruchu zarówno narzędzia, jak i przedmiotu obrabianego:

  • wzdłużne - zarówno narzędzie, jak i przedmiot obrabiany poruszają się w tym samym kierunku,
  • poprzeczne- narzędzie wykonuje ruchy prostopadłe do obrabianego przedmiotu, wykonują je tak zwane strugarki poprzeczne;
  • pionowe - narzędzie wykonuje ruch pionowy. Do tego rodzaju strugania wykorzystuje się tak zwane dłutownice.

Deski heblowane - zastosowanie

Drewno heblowane ma bardzo szerokie i uniwersalne zastosowanie. Właściwie od nas zależy, w jakim dokładnie celu zostanie wykorzystane. Deska heblowana ma charakter elementu budowlano-wykończeniowego. Należy do niezbędnika złotej rączki każdego domu. Heblowane deski po dodatkowej impregnacji mogą być częścią tarasu, werandy, ogrodzenia, ławek i wielu innych elementów domowych oraz ogrodowych. Świetnie sprawdzają się we wszelkich projektach DIY. Powszechnie stosowane są także do samodzielnego wykonywania części meblarskich, takich jaka rama i stelaż łóżka. Heblowana deska to także dogodny materiał dla tworzenia różnego rodzaju konstrukcji, szkieletów i rusztowań drewnianych. Na konkretne zastosowanie deski heblowanej wpływa także obecność sęcznych elementów i ograniczać ją może jedynie wyobraźnia kreatora.

Przykładowe zastosowanie desek heblowanych w pigułce:

  • montaż różnego rodzaju konstrukcji drewnianych,
  • wykonanie elementów ogrodowych i dekoracyjnych, np. w stylu village i vintage,
  • konstrukcja podwalin lub słupów,
  • szerokie zastosowanie w wykończeniach budowlano-remontowych,
  • część składowa mebli.

Właściwości deski heblowanej

  1. Zazwyczaj większa odporność na czynniki mechaniczne i chemiczne deski nieheblowanej
  2. Mniejsza wchłanialność wody
  3. Wolniejsze wypaczanie drewna
  4. Gładka powierzchnia deski
  5. Wyższa cena od deski nieheblowanej
  6. Mniejsza dostępność

Ciekawe i kreatywne elementy DIY z wykorzystaniem deski heblowanej

Samodzielne projekty ogrodowe są obecnie symbolem dobrego stylu i wyczucia. Warto próbować swoich sił DIY, bo mogą stanowić świetnego rodzaju odskocznie od problemów dnia codziennego, a także wygenerować ogrom satysfakcji motywujący do tworzenia następnych projektów. Urządź swój ogród i stwórz dogodne i komfortowe miejsce dla siebie i swojej rodziny. Nie ma nic milszego niż świeża kawa o poranku w świeżo wykreowanym przez siebie mini raju. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów kreatywnego wykorzystania desek heblowanych.

  1. Donica z kantówki - donica DIY przepięknie ozdobi zarówno ogród, jak i Twój taras czy balkon. Aranżacje zewnętrzne w stylu rustykalnym, to absolutny hit, który utrzymuje się już kilka dobrych lat i prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody. Do przygotowania takiej donicy oprócz desek heblowanych mogą się przydać także wkręty do drewna, folia, wkrętarka, a także impregnat i pędzle do malowania. W internecie można znaleźć wiele ciekawych tutoriali tworzenia donic z desek.
  2. Huśtawka ogrodowa z drewna - czy jest ktoś, kto nie marzy o posiadaniu huśtawki w swoim ogrodzie? Wydaje się to niemożliwe. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest ona tak trudna do wykonania, jak się wydaje. Kluczowe jest w tym przypadku bezpieczne wykonanie siedziska i impregnacja drewna.

FAQ

1. Czym należy się sugerować, wybierając deski heblowane?

Przede wszystkim rodzajem jej przeznaczenia. Od tego będzie zależeć docelowy materiał desek. Wymiary i pozostałe szczegóły zamówienia warto ustalić z konkretnym sprzedawcą sklepu artykułów drzewnych.

2. Czym różni się deska heblowana od nieheblowanej?

Znacznie większą trwałością. Deska heblowana pochłania znacznie mniej wody, co spowalnia jej wypaczanie i butwienie. Jest ponadto bardziej komfortowa i bezpieczna w użytkowaniu. Przede wszystkim jednak cechą charakterystyczną deski jest jej gładka powierzchnia, którą można dalej uszlachetniać.

3. Gdzie najlepiej kupić deski heblowane?

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej wiarygodnym miejscem potencjalnego zakupu artykułów drewnianych będą sklepy producentów zajmujących się wyłącznie produkcją wyrobów drewnianych. Doskonałym przykładem takiego sklepu jest Ewood.pl. Zarządza nim zespół, który całą swoją pasję i wiedzę skupia na wyrobach drewnianych, a przede wszystkim dębowych. Zdecydowanie zwiększa to wiarygodność solidności działań firmy.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)