Jak zrobić blat drewniany do kuchni z desek?

Opublikowany : 2021-01-12 - Kategorie : Ogólne

Drewniany blat w kuchni

Blat roboczy to jeden z najważniejszych elementów umeblowania każdej kuchni – musi być nie tylko funkcjonalny, ale także dobrze komponować się z całością aranżacji pomieszczenia. Często tworzy się go z kamienia (granitu, porfiru czy bazaltu), płyty laminowanej, kompozytu, stali czy szkła. Wszystkie te materiały dobrze spełniają swoją funkcję, jednak brakuje im jednego – wyjątkowo ciepłego, przytulnego klimatu, jaki stworzyć może tylko drewno. Na szczęście drewniany blat kuchenny zrobić można samodzielnie – prosto, szybko, tanio i efektownie, a w dodatku w zaciszu własnego domu! Jak zrobić blat do kuchni z drewnianych desek? Podpowiadamy!

Jaki materiał na blat drewniany kuchenny wybrać?

Drewno jako naturalny materiał jest w pełni bezpieczne, a przy tym solidne i trwałe, jeśli zostanie dobrze zabezpieczone. Oczywiście zamówić można gotowy do montażu drewniany blat kuchenny, jednak jest to kosztowna inwestycja, a w dodatku odbiera radość i satysfakcję z samodzielnej pracy. Lepiej więc postawić na drewniane deski, które po obrobieniu i połączeniu przemienią się w praktyczny obszar roboczy, a jednocześnie rustykalny i stylowy element wykończenia wnętrza. W zależności od indywidualnych preferencji trzeba wybrać konkretny rodzaj drewna, które zawsze można dodatkowo pomalować, by blat idealnie wpisał się w klimat urządzanej kuchni.

Drewno na blat kuchenny – miękkie czy twarde?

W charakterze blatu kuchennego najlepiej sprawdzi się drewno twarde, na przykład dębowe, klonowe, bukowe czy jesionowe. W zależności od stylistyki wnętrza można zastanowić się nad drewnem egzotycznym, takim jak iroko, teak czy merbau. Choć drewno sosnowe czy topolowe zachwyca swoją prezencją, warto go unikać. To drewno miękkie – mniej odporne na zarysowania, które w dodatku gorzej radzi sobie z wilgocią.

Deski dębowe czy klonowe wyróżniają się pięknym, naturalnym wyglądem, a przy tym są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Drobne zarysowania, które z czasem mogą się pojawić, zawsze można zeszlifować i blat będzie wyglądał jak nowy. Naturalne nierówności i delikatne słoje dębu czy klonu efektownie prezentują się na tle gładkiej deski i tworzą przytulny klimat w kuchni, w której przecież nie tylko przyrządza się posiłki, ale także miło spędza czas wspólnie z całą rodziną.

Czy tarcica dębowa na blat kuchenny to dobry pomysł?

Innym świetnym materiałem na blat kuchenny jest tarcica dębowa, którą często wykorzystuje się także do tworzenia mebli czy parapetów. Powstaje w wyniku przetarcia okrągłego drewna z użyciem traków. Można kupić ją w niemal dowolnym wymiarze, surową lub obrobioną. Tarcica nieobrzynana to dobry wybór dla tych, którzy lubią tworzyć samodzielnie od początku do końca. Ten produkt drzewny trzeba będzie najpierw pozbawić kory, a następnie dobrze wysuszyć, oszlifować i zaimpregnować przed przystąpieniem do finalnych prac nad kuchennym blatem.

Przeczytaj także: Stół fornirowany - dlaczego warto?

Jak zrobić blat drewniany do kuchni krok po kroku?

Aby własnoręcznie stworzyć blat drewniany kuchenny, najpierw trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni materiał i potrzebne narzędzia. Po dokładnym wymierzeniu kuchni i obszarów roboczych należy zamówić drewniane deski, najlepiej już docięte na wymiar. Podczas zakupu warto zorientować się, czy drewno wymaga jeszcze dalszej obróbki – np. szlifowania, lakierowania, czy jest już odpowiednio przygotowane. Najlepiej jednak kupić deski jednolite, lecz surowe, które obrabia się samodzielnie – to mniejszy koszt i więcej frajdy z pracy. W tym celu warto sprawdzić ofertę internetowego sklepu eWood i zamówić wybrany materiał pod wskazany adres, bez niepotrzebnego stresu związanego z transportem dużych i ciężkich elementów.

Jakie narzędzia będą potrzebne do stworzenia blatu drewnianego?

Przed rozpoczęciem pracy trzeba także zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia:

  • wiertarkę i wiertła do drewna
  • szlifierkę elektryczną
  • wyrzynarkę do drewna
  • papier ścierny o różnej gradacji
  • drewniane kołki
  • kątowniki
  • klej do drewna
  • ściski stolarskie
  • skrobak
  • piłę tarczową (opcjonalnie, jeśli deski trzeba będzie dociąć)
  • silikon

Jak zrobić blat z desek – szybko i dobrze?

Stworzenie blatu kuchennego z drewnianych desek jest proste i nie sprawi problemu nawet początkującym majsterkowiczom. Warto jednak wcześniej przygotować sobie ściągawkę – krótką instrukcję „krok po kroku”, dzięki której wszystkie prace wykona się prawidłowo i w odpowiedniej kolejności.

  1. Najpierw surowe deski trzeba dobrze wygładzić za pomocą szlifierki i papieru ściernego. Na początku dobrze wybrać papier gruboziarnisty o małej gradacji, który szybko usunie największe nierówności. Gradację papieru ściernego należy zmieniać stopniowo. Podczas końcowego szlifowania powinno się wykorzystać papier bardzo drobny, który idealnie wygładzi powierzchnię deski.
  2. W miejscach łączenia desek trzeba wywiercić otwory. Warto najpierw dobrze wymierzyć i oznaczyć rozstaw odwiertów, a następnie wystarczy użyć odpowiedniego wiertła do drewna i wiertarki.
  3. Do otworów należy wprowadzić klej do drewna – ważne, by rozprowadzić go dobrze także na całej powierzchni styku dwóch drewnianych desek.
  4. Następnie w otworach należy umieścić kołki i połączyć deski ze sobą. Aby zrobić to solidnie i trwale, warto użyć pełnopowierzchniowych ścisków stolarskich, które dokładnie zespolą dwa drewniane elementy.
  5. Blaty muszą dobrze wyschnąć – najlepiej zostawić je na całą noc i wrócić do pracy dopiero kolejnego dnia.
  6. Po wyschnięciu kleju można usunąć jego pozostałości – w tym celu przyda się skrobak.
  7. Następnie cały blat dobrze raz jeszcze wygładzić z pomocą szlifierki.
  8. Ostatni krok to odpowiednie zaimpregnowanie drewna – przyda się specjalna bejca, lakier lub olej czy wosk do drewna.

Przeczytaj także: Jak zrobić stolik z plastrów drewna?

Jak zamontować blat drewniany kuchenny?

Jeśli w nowym blacie potrzebne jest miejsce na zlew czy płytę indukcyjną, należy dobrze je wymierzyć, a następnie wyciąć odpowiednie otwory za pomocą wyrzynarki do drewna. Gotowy blat zamontować można na różne sposoby. Dobrą i prostą metodą jest użycie zwykłych kątowników. Umieszczając w blacie zlew czy płytę kuchenną, należy zamocować je za pomocą silikonu. Można jeszcze zastanowić się nad montażem niewielkich listew pomiędzy blatem a płytkami kuchennymi.

Drewniany blat kuchenny

Jak pomalować drewniany blat?

Przed impregnacją drewna nowy blat kuchenny można pomalować na wybrany kolor. W kuchni zaprojektowanej w stylu skandynawskim, prowansalskim, rustykalnym czy angielskim świetnie zaprezentuje się blat drewniany bielony, który nie będzie odcinać się kolorystycznie od reszty mebli. Jak to zrobić dobrze?

Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej farby, który zawsze dobrze skonsultować ze specjalistą. Warto zastanowić się nad zastosowaniem jednego prostego triku, który zagwarantuje wspaniały efekt. To tzw. przecierka, dzięki której naturalny wygląd drewna będzie przebijał się spod cienkiej warstwy farby. Po nałożeniu i wyschnięciu warstwy białej farby należy delikatnie przeszlifować powierzchnię, a następnie dodatkowo nałożyć na nią lakier.

Tak przygotowany drewniany blat kuchenny będzie służył przez długie lata, lecz trzeba o niego odpowiednio zadbać – zawsze dobrze wycierać do sucha, a raz do roku – ponownie zaimpregnować.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)