Drewniane deski na ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto?

Opublikowany : 2019-09-25 - Kategorie : Ogólne

Ogrzewanie podłogowe i nowoczesne domy

Mimo że ogrzewanie podłogowe jest popularne już od kilku dobrych lat, to stosuje się je przeważnie w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym i nowo wybudowanych domach. Nie bez powodu ma to miejsce, gdyż budynki te są bardzo dobrze ocieplone i zaizolowane. W tych przypadkach jest znacznie mniejsze zapotrzebowanie na dodatkowe ciepło, a więc ogrzewanie podłogowe nie będzie musiało przekraczać pewnych granic w wysokości temperatury. Z tej samej przyczyny mamy w tym przypadku duże pole do popisu odnośnie montowanej na nim podłogi, także tej z naturalnego drewna.

Jakie drewno wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Oczywiście, nie jest tak, że każde drewno wytrzyma w nienaruszonym stanie wysoką temperaturę. Do układania drewna na ogrzewanie podłogowe powinno wykorzystywać się deski sezonowe, charakteryzujące się najniższym oporem cieplnym i odpowiednią konstrukcją. Jako najbardziej odpowiednie uważa się więc deski warstwowe, wykazujące się większą stabilnością i co za tym idzie mniejszym ryzykiem rozsychania się oraz powstawania szczelin.

Do zabudowy podłogówki najlepiej sprawdzają się egzotyczne gatunki m.in.: tek i jatoba. Z rodzimych rodzajów drewna najbardziej praktyczna będzie dębina. Ze względu na wysoki współczynnik skurczu na ogrzewanie podłogowe, nie powinno się układać klonu kanadyjskiego oraz buku.

Kontakt

Przy wyborze odpowiednich desek, Twoją szczególną uwagę powinien przykuć parametr, jakim jest opór cieplny drewna. Zwróć uwagę także na atesty i gwarancje, które zostały umieszczone przez producenta na opakowaniu. W Polsce obowiązują także normy desek, kładzionych na podłogówkę, wedle których drewno nie powinno mieć ono większej grubości niż 16 milimetrów, tak aby funkcjonował swobodny przepływ ciepła.

Lite drewno czy warstwowe?

Na rynku dostaniemy dwa rodzaje desek podłogowych. Są to deski warstwowe lub takie z litego drewna. Do montażu na podłogówkę najlepiej sprawdzi się pierwsza opcja. Przy tym wyborze mamy niemalże nieograniczone możliwości wyboru gatunku drewna. Ze względu na miękkość, nie jest w tym przypadku polecane drewno bukowe oraz sosnowe. Podłoga warstwowa znacznie lepiej przewodzi ciepło do wierzchnich warstw oraz utrzymuje stabilność konstrukcji. Ponadto włókna nie ulegają w tym przypadku zawężeniu, a więc jest też bardziej odporna na powstawanie szczelin w drewnie.

Jeżeli zastanawiasz się, jaki rodzaj drewna wybrać na ogrzewanie podłogowe i czy w ogóle jest one zalecane w Twoim przypadku, możesz wykonać proste obliczenia, które odpowiedzą na nurtujące Cię pytania. Do tego będziesz potrzebować wartości obciążenia cieplnego budynku podzielonej przez powierzchnię grzejną podłogi, podaną w metrach kwadratowych. Jeżeli wynik, który otrzymałeś wynosi powyżej 100, oznacza to, że będziesz musiał zrezygnować z drewna na ogrzewaniu. Przedział pomiędzy 50 a 100, wykazuje, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będą deski wielowarstwowe. Z kolei wartość poniżej 50 pozwala Ci na wybór dowolnego rodzaju drewna.

Temperatura drewna na ogrzewanej podłodze

Jeżeli postawiłeś na drewno na podłogówce, musisz pamiętać, aby nie przekraczać temperatury o wysokości 27 stopni. Wyższe ciepło będzie powodowało dyskomfort w styczności Twojej stopy do powierzchni. Podłoga, którą wybierzesz, także nie powinna nagrzewać się bardziej niż do 22-25 stopni.

Montaż desek na podłogówkę

Najbardziej popularnym sposobem montażu drewna na ogrzewanie podłogowe jest przyklejenie jej na elastyczny klej do parkietu. Taki montaż zapewnia stabilność podłogi i brak podatności na jej odkształcanie. Trzeba jednak pamiętać, że drewno cały czas pracuje, a jego mocno ograniczony ruch może dorzucić swoje 3 grosze do pogorszenia wyglądu podłogi.

Oczywiście. Można także zastosować bezklejowy sposób układania drewna. Często określa się go mianem podłogi pływającej, która zapewnia swobodę ruchu drewna pod wpływem temperatury czy wilgotności. Ten wariant jednak zmniejsza wydajność ogrzewania podłogowego. Dlaczego? Metoda ta zatrzymuje powietrze pod podłogą.

Zdecydowałeś się na ogrzewanie podłogowe oraz drewno? Zwróć uwagę na to, w jaki sposób będziesz dostarczał ciepło. Może być to kocioł z podgrzewaną wodą, ciepło pobierane z pompy ciepła lub elektryczne maty grzewcze. Te metody zupełnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla podłogi z drewna.

Zobacz nasze produkty

deska

Deski drewniane - klasa i trwałość

Jeżeli chcesz, aby Twój dom był pod każdym względem wytrzymały i planujesz w nim spędzić wiele lat, to oczywistym wyborem będzie podłoga drewniana. Drewno jest materiałem wysoce odpornym, mniej podatnym na zniszczenia czy tracącym na wyglądzie. Dodatkowo nie wymaga od razu wymiany. W wielu wypadkach wystarczy renowacja i odświeżenie wyglądu, bez konieczności całkowitej zmiany podłogi. Jeżeli obawiasz się, że podłoga z drewna będzie mocniej się brudzić, polakieruj ją lub użyj specjalnego oleju, a zyska ona dodatkową ochronę.

Jedynym minusem jest w tym przypadku cena, która jest znacznie wyższa od paneli. Mimo to warto nieco dołożyć, aby cieszyć się klasycznym, naturalnym drewnem na posadzce i mieć gwarancję jakości na znacznie dłuższy okres.

Mimo że krąży wiele mitów na temat niepraktyczności ogrzewania podłogowego z zainstalowanym na nim drewnie, to jednak jeżeli odpowiednio podejdziemy do tematu, takie rozwiązanie może być strzałem w dziesiątkę. Taki wariant wymaga przemyślanego podejścia i profesjonalnego wykonania. Pamiętaj również, że drewno należy podgrzewać stopniowo, aż do uzyskania maksymalnej temperatury.

Kontakt

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)