Ile kosztuje elewacja z drewna?

Opublikowany : 2021-11-10 - Kategorie : Ogólne

ile kosztuje elewacja z drewna

Elewacja drewniana może dodać charakteru każdemu domowi. Drewno kojarzy się przede wszystkim z naturą, a także elegancją, dlatego zda egzamin zarówno w przypadku obiektów w miastach, jak i na wsi. Surowiec ten doskonale sprawdzi się nie tylko jako element wyposażenia wnętrz, lecz także zastosowany w formie wykończenia zewnętrznej części budynku. Dowiedzcie się, ile kosztuje elewacja drewniana.

Elewacja drewniana — czy warto?

Drewniana elewacja domu to przede wszystkim estetyczne rozwiązanie. Naturalne drewno położone na ścianach domu sprawia, że ten zyskuje przytulny, a przy tym wyszukany charakter. Tego rodzaju konstrukcja bez wątpienia wyróżni się na tle innych, których ściany zostały wykończone tynkiem. Co więcej, możecie postawić na dowolne ułożenie desek elewacyjnych. Nie muszą one zajmować całej zewnętrznej powierzchni budynku — ciekawie wyglądają również domy, w przypadku których drewno ułożone jest np. jedynie przy oknach czy na częściach ścian, a pozostałe ich fragmenty pokryte są np. kamieniem. To rozwiązanie przypadnie do gustu przede wszystkim osobom lubiącym nieszablonowe aranżacje.

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiedni materiał na panele ścienne?

Warto również podkreślić, że elewacje drewniane można dopasować pod względem kolorów do wymagań domowników. Jeśli ktoś chce postawić na naturalne barwy, powinien zwrócić uwagę, jaki odcień ma gatunek drewna, którym chce się wykończyć ściany domu. Można zrobić to z wykorzystaniem drewna egzotycznego, zachwycającego ciekawymi kolorami oraz wariantów europejskich, pozwalających na stworzenie przytulnego klimatu.

Obicie domu deskami zapewni jednak nie tylko odpowiednią estetykę budynku, lecz także zadba o jego mikroklimat, ponieważ drewniana elewacja wyróżnia się właściwościami umożliwiającymi kondensowanie pary wodnej. Elewacje drewniane są także świetnymi izolatorami termicznymi. Pozwala to na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie zimą, ponieważ w pomieszczeniach dłużej utrzymuje się ciepło, czego nie mogą zapewnić np. płyty drewnopodobne. Natomiast latem w domu dzięki tym właściwościom nie jest tak gorąco, jak w budynkach z wykończonych tynkiem.

Warto także zaznaczyć, że wbrew pozorom, elewacja wykonana z drewna jest trwała i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz promienie słoneczne. Wystarczy, że będzie ona regularnie impregnowana za pomocą odpowiednich produktów, aby pozostała na wiele lat w niezmienionym stanie, dalej zachwycając swoją estetyką.

Co składa się na cenę elewacji drewnianej?

Myśląc o tym, ile trzeba zapłacić za drewniane elewacje, wiele osób myśli tylko o tym, że należy wziąć pod uwagę to, ile kosztuje deska elewacyjna. Cena za m2 danego drewna jest oczywiście ważna, jednak należy pamiętać o tym, że do wykonania elewacji musicie użyć odpowiedniego sprzętu, a także, oprócz położenia na zewnętrznych ścianach desek elewacyjnych, trzeba również wziąć pod uwagę koszt ocieplenia budynku. Co więcej, swoją cenę ma też montaż drewna, który powinien zostać wykonany przez fachowców tak, aby zapewnić elewacji jak największą trwałość.

Przeczytaj także: Kantówka do budowy wiaty – jaką wybrać?

Przede wszystkim, obliczając koszty, należy zastanowić się, jaki gatunek drewna ma pokrywać zewnętrzne ściany budynku. Świerk skandynawski będzie mieć inną cenę od modrzewia syberyjskiego. Ceny desek wykonanych z innych surowców mogą wahać się od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych. Dla osób, szukających tańszego rozwiązania, odpowiednie będą warianty wykonane z sosny, czy też ze świerku. Z kolei najdroższe obecnie jest drewno egzotyczne, które nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, aby na długo zachować swój dobry wygląd.

Stawiając na drewnianą elewację, trzeba też zainwestować w odpowiednie mocowania, wkręty do drewna, a także podkonstrukcję, czyli ruszt zazwyczaj wykonywany z drewna świerkowego. W cenę, tak jak zostało powiedziane, należy wliczyć również montaż elewacji drewnianej, który zależy od wybranej firmy czy specjalisty. Warto w tym przypadku pamiętać jednak, że na fachowcach nie powinno się oszczędzać. Oprócz elewacji drewnianej odpowiednie osoby zajmują się również zazwyczaj ociepleniem budynku.

Ile kosztuje elewacja drewniana?

Ile więc kosztuje elewacja drewniana? Cena tego rozwiązania zależy od wielu czynników, dlatego trudno ją jednoznacznie wskazać. Wpływ na nią mają:

  • wybrany rodzaj drewna,
  • wielkość domu, który od strony zewnętrznej ma zostać pokryty deskami elewacyjnymi z drewna,
  • rodzaj zakupionych produktów dodatkowych,
  • cena robocizny, która zależy od fachowca wykonującego elewację.

Choć pokrycie zewnętrznej strony domu tynkiem jest tańsze, warto pamiętać, że drewniana elewacja domu to synonim piękna, naturalnych rozwiązań oraz wyszukanego stylu. Niezależnie od tego, czy pomieszczenia w domu urządzone są w stylu nowoczesnym, czy domownicy stawiają na klasyczne rozwiązania lub sielskie aranżacje — elewacja drewniana będzie dobrym wyborem.

Jak prawidłowo dbać o elewację drewnianą?

Drewniana elewacja domu wymaga odpowiedniej troski. W związku z tym warto do jej kosztów doliczyć również środki, które pozwolą na jej regularną konserwację. Przede wszystkim każdą z desek elewacyjnych należy pokryć środkiem do impregnacji — najlepiej kilkukrotnie, tak, aby preparat wsiąknął w drewno. Co więcej, na tym naturalnym materiale mogą pojawiać się grzyby, szczególnie jeśli dom położony jest w cieniu — na szczęście, wystarczy zastosowanie produktu antygrzybiczego, aby rozwiązać ten problem.

Przeczytaj także: Podłoga drewniana na taras – jak ją zaaranżować?

Nie można również zapomnieć o tym, że deski elewacyjne powinny zostać pokryte bezbarwnym lakierem, bejcą, aby wydobyć ich odcień oraz podkreślić słoje lub ewentualnie farbą, jeśli ktoś chce zmienić naturalny kolor drewna. Takie zabiegi pozwolą na zyskanie wysokiej odporności na wilgoć czy promienie słoneczne, dzięki czemu wszyscy domownicy będą mogli cieszyć się piękną elewacją drewnianą przez wiele lat.

Gdzie kupić deski elewacyjne?

Dobrze także pamiętać, że na trwałość desek elewacyjnych wpływa ich wcześniejsze odpowiednie przygotowanie oraz surowiec, jaki został wykorzystany do ich wykonania. W związku z tym warto stawiać na warianty pochodzące od sprawdzonych dostawców, na co dzień pracujących z drewnem. Możemy przygotować deski elewacyjne wykonane z wybranego rodzaju drewna i dostosowane do rozmiarów Waszego domu. Dzięki nim przez długi czas będziecie cieszyć się estetyką i trwałością elewacji.

FAQ:

1. Dlaczego warto postawić na elewację drewnianą?

Drewniana elewacja przede wszystkim wygląda doskonale, zapewniając budynkowi przytulny, estetyczny charakter. Gwarantuje również odpowiedni mikroklimat we wnętrzu domu oraz stanowi świetną izolację termiczną.

2. Od czego zależy koszt desek elewacyjnych z drewna?

Deski elewacyjne mogą być wykonane z różnych rodzajów drewna i to od tego, który z nich został wykorzystany, zależy cena tego rodzaju elewacji.

3. Co składa się na cenę drewnianej elewacji?

W koszty drewnianej elewacji należy wliczyć: deski elewacyjne, materiały dodatkowe, cenę za montaż elewacji drewnianej oraz produkty wykorzystywane do impregnacji drewna.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)