Jak urządzić ogród dla dziecka? Najlepsze drewniane atrakcje

Opublikowany : 2023-02-21 - Kategorie : Ogólne

Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci uwielbiają spędzać czas w ogrodzie. Dzieci w ten sposób uczą się poznawać świat, ale i chwile te są wypełnione radością oraz zabawą – a ta, w życiu Twojej pociechy ma niezwykłe znaczenie. Jednak zanim zaczniemy korzystać z tego typu rozrywki, należy odpowiednio przygotować przestrzeń. Dlatego też dziś dowiesz się, jak urządzić ogród dla dzieci, aby był on zarówno bezpieczny, jak i atrakcyjny dla maluchów. Dzięki temu stworzysz przyjazne miejsce dla całej rodziny. Do dzieła!

Plac zabaw – jakie są korzyści dla dziecka ze spędzania czasu na świeżym powietrzu?

Chwile na łonie natury to czysta przyjemność, ale i samo zdrowie. Oto kilka zalet, które niesie za sobą zabawa na świeżym powietrzu:

 • Jest ona kluczowa dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci.
 • Pomaga dziecku w zdobyciu nowych umiejętności, rozwinięciu kreatywności i wyobraźni oraz utrzymaniu aktywności fizycznej. Ogród to świetne miejsce, gdzie pociecha może zaczerpnąć świeżego powietrza i poćwiczyć.
 • W ogrodach gdzie dzieci spędzają czas, warto umieścić urządzenia do zabawy i domki ogrodowe. Te elementy rozwiną kreatywne używanie wyobraźni Twojemu dziecku.
 • Jeśli zasadzisz w swoim ogrodzie kwiaty, warzywa i zioła, które dziecko będzie mogło pielęgnować, nauczysz je nowych faktów na temat przyrody i środowiska. Mały ogrodnik może pomóc Ci też siać własne rośliny. Pamiętaj jednak, aby były to sprawdzone gatunki. Unikaj więc tych trujących, takich jak wawrzynek wilczełyko, hortensja czy bukszpan. Bezpieczeństwo dzieci jest bowiem zawsze priorytetem.
 • Poza tym wspólne chwile są bezcenne – to one kształtują więzi i pozwalają na tworzenie wspaniałych wspomnień na całe życie.

Drewniane atrakcje dla dzieci w ogrodzie – popularne opcje

Jak więc już wiesz, ogród z drewnianymi atrakcjami to świetny sposób na zbliżenie rodziny i stworzenie przyjemnej przestrzeni poza murami domu. Niezależnie od tego, czy jest to placyk zabaw, domek ogrodowy, czy też połączenie obu tych elementów, atrakcje te dodają unikalnego i zabawnego akcentu dla Twojego dziecka.

Najczęściej spotyka się takie elementy placu jak huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki czy piaskownica. Z kolei chatka dla malucha może służyć jako pokój zabaw, schowek, a nawet fort. Wszystko to pobudza wyobraźnię oraz uczy dzieci korzystać z niej w wyjątkowo kreatywny sposób. Bardzo często kupisz gotowe zestawy całych placów w przeróżnych wersjach. Jednak jak się okazuje, wykonasz je sam. Jak? Już podpowiadamy!

Jak samodzielnie zrobić plac zabaw do ogrodu?

Ogrody to świetne miejsca zabaw – jednak nie tylko dla dzieci. Wszystko przez to, że rodzice mogą samodzielnie stworzyć przeróżne elementy, a nawet i cały drewniany plac zabaw! Jest to prawdziwa gratka dla wszystkich majsterkowiczów.

Budując go, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników, zarówno tych dotyczących samego terenu, jak i konstrukcji drabinek, zjeżdżalni, mostów czy piaskownicy, którą tak bardzo uwielbiają małe dzieci.

Budowa bezpiecznego drewnianego placu zabaw – o czym warto pamiętać?

Projektując przestrzeń, zwróć więc szczególną uwagę na:

 • Rozmiar i kształt placyku. Weź pod uwagę wielkość przestrzeni, którą dysponujesz, oraz liczbę dzieci, które będą z niego korzystać. Dostosuj też wyposażenie placu zabaw do ich wieku.
 • Pamiętaj, że warto zadbać o to, aby części ogrodu w pobliżu placu zabaw pozostawić bez ingerencji – to znaczy, zasiać na nich trawę. W ten sposób stworzysz miejsce na kocyk czy ławeczki, które z pewnością będą przydatne.
 • Zbiorniki wodne w okolicy placyku to bardzo zły pomysł. Obecność nawet niewielkiego oczka wodnego to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci – najlepiej więc z nich zrezygnować.
 • Przygotuj odpowiednią nawierzchnię na placyk. Wybierz materiał, który jest antypoślizgowy i amortyzuje wstrząsy. Rozważ zainstalowanie podłoża gumowego lub z innego tworzywa sztucznego. Możesz wypełnić je również piaskiem.
 • Pamiętaj o życiu trwałych materiałów, takich jak drewno impregnowane ciśnieniowo i ocynkowane okucia, aby zapewnić bezpieczeństwo konstrukcji. Dzięki nim tor przeszkód czy szczebelki, ścianki wspinaczkowe i domki ogrodowe przetrwają długie lata – a wiemy przecież, że dzieci korzystają z nich na wiele różnych sposobów, nie tylko tych konwencjonalnych.
 • Jeśli korzystasz z gotowych elementów, które przerabiasz lub montujesz, upewnij się, że zostały przetestowane pod kątem zgodności z normami bezpieczeństwa.
 • Zainstaluj wokół placyku ogrodzenie. Dzieci nie będą wbiegać na ulicę lub w inne niebezpieczne miejsca.

Czy drewniany domek na drzewie to dobry pomysł?

To, co powtarzamy i będziemy powtarzać to przede wszystkim jedno hasło – bezpieczny ogród to podstawa dobrej zabawy. Dlatego też wiele rodziców staje w pewnym momencie przed pytaniem – czy drewniany domek na drzewie to dobry pomysł? Bardzo często bowiem jest to marzeniem dzieci...

Otóż należy mieć świadomość, że jest to zdecydowanie opcja dla starszych pociech. Wszystko dlatego, że ta przestrzeń do zabawy znajduje się nad ziemią, a żeby się do niej dostać, należy wspiąć się po drabince. Pamiętajmy, że ogród przyjazny dzieciom ma odpowiadać na ich potrzeby i zapewniać przyjazne środowisko. Dlatego też, jeśli masz jakiekolwiek obawy, postaw na domki wolnostojące.

FAQ:

 • Jakie są zalety spędzania czasu w ogrodzie?

Działa to przede wszystkim wspaniale na kondycję fizyczną i psychiczną malucha. Oprócz rozwijania umiejętności motorycznych na placu zabaw, możesz wdrożyć swoje dziecko w różne aktywności, takie jak pielęgnacja ogrodu. Zachęć go do wspólnej uprawy roślin, lecz pamiętaj, aby wybrać bezpieczne gatunki.

 • Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla dzieci w ogrodzie?

Place zabaw zapewniają dzieciom bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym mogą poznawać i rozwijać swoje umiejętności fizyczne, jeśli są one oczywiście dobrze dostosowane do ich wieku. Zwróć więc uwagę, by wykorzystywane do zabawy elementy miały certyfikaty bezpieczeństwa, a do nawierzchni placyku użyj piasku lub miękkiej gumy.

 • Jak zrobić drewniany ogród dla dziecka?

Przede wszystkim wyznacz teren, a elementy placyku dostosuj do wieku i liczby dzieci. Poza tym używaj trwałych materiałów, na przykład drewna impregnowanego.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)