Jak zrobić drewniany stolik kawowy do salonu i na taras?

Opublikowany : 2022-11-07 - Kategorie : Ogólne

Jak zrobić stolik kawowy z drewna

Do stworzenia własnego drewnianego stolika kawowego do salonu i na taras, wcale nie trzeba wiedzy stolarskiej. Z większością czynności poradzi sobie w praktyce każdy z podstawowymi zdolnościami manualnymi oraz dostępem do kilku specjalistycznych narzędzi. Kilka godzin pracy to nic w stosunku do satysfakcji, która wynika z wykonania własnoręcznie nowego mebla. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak zrobić stolik kawowy z drewna, aby gotowy projekt spełnił wszelkie oczekiwania i potrzeby.

Drewniany stolik kawowy – czy warto zrobić go samemu?

Standardowe i oferowane w większości sklepów meblowych stoliki raczej ciężko uznać za dzieła sztuki, które zachwycają w najdrobniejszych detalach. Produkcja masowa jest raczej przeznaczona dla niewymagającego klienta. Coraz bardziej cenimy sobie niską cenę, a coraz mniej produkty robione ręczne, w które artysta włożył całe swoje serce. Oczywiście z reguły koszt ich zakupu bywa zaporowy. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na produkcję masową? Nie!

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby drewniany stolik kawowy zrobić samodzielnie. W ten sposób można przede wszystkim uzyskać wyrób zupełnie niespotykany i siłą rzeczy taki, którego nikt inny – poza nami – nie będzie miał w swoim domu. To zatem perfekcyjny wybór dla osób stawiających na nietuzinkowe rozwiązania dla najbardziej wymagających.

Przeczytaj także: Jak zrobić kwietnik DIY do ogrodu lub na balkon?

Stolik kawowy z desek – jakie materiały będą potrzebne?

Aby wykonać stolik DIY z desek, należy zaopatrzyć się w kilka narzędzi, które będą niezbędne do procesu obróbki drewna i zadbać o odpowiednio zaaranżowaną przestrzeń do pracy.

  • Miejsce – praca nad drewnem jest dość trudna ze względu na twardość tego surowca, dlatego warto prace przeprowadzać w miejscu niedostępnym dla dzieci, zapewnić sobie mocne oświetlenie oraz dostęp do energii elektrycznej.
  • Plaster drewna – oczywiście bez tego surowca podejście do dalszych etapów prac nie ma żadnego sensu. To rodzaj krążka dekoracyjnego, który powstaje wskutek poziomego cięcia drewna. Z reguły jest okrągły, a dookoła może znajdować się kora.
  • Nogi meblowe – klasyczny czy industrialny stolik kawowy musi mieć stabilną konstrukcję. Nogi mogą być wykonane z drewna, czyli obrobionych wstępnie kantówek, lub metalu. W ten sposób można uzyskać bardziej tradycyjną lub industrialną stylistykę.
  • Narzędzia do obróbki drewna – na wyposażeniu osób rozpoczynających pracę nad własnym stolikiem kawowym powinna znaleźć się szlifierka, wiertarko-wkrętarka oraz papier ścierny i wkręty.

Przeczytaj także: Dlaczego drewno pracuje i co to znaczy?

Jak zrobić stolik kawowy z plastra drewna?

Aby wykonać stolik z krążka drewna, warto rozpocząć od obróbki samego plastra, kiedy to zachowamy do niego odpowiednio dobry dostęp. Należy zeszlifować jego lico, aby uzyskać gładką i przyjemną w dotyku powierzchnię. Dobrze sprawdzi się w tym celu na początek szlifierka, idealna do zebrania większych nierówności, a także papier ścierny w kilku gradacjach do ostatecznego wykończenia produktu.

Po tym etapie należy zabezpieczyć drewno lakierem, aby wylanie na niego napoju nie pozostawiło na powierzchni permanentnego śladu. Oczywiście lakier zmieni wygląd drewna, z reguły nieco wzmocni jego kolorystykę. Przed rozpoczęciem prac warto ostatecznie przetrzeć całość za pomocą delikatnego papieru ściernego. W ten sposób blat stolika będzie chłonny.

W kolejnym kroku pozostanie nam zamocowanie nóżek. Najpopularniejsze są nóżki stalowe, które należy przytwierdzić do blatu (krążka) za pomocą wkrętów. Z reguły w tego typu nóżkach są już przygotowane otwory pod wkręty, dlatego wystarczy zaznaczyć miejsce ich wydrążenia ołówkiem lub pisakiem.

Przeczytaj także: Drewno w ogrodzie – jak zastosować i wykorzystać? Inspiracje

Jak zrobić stolik kawowy z desek?

Różnicą względem stolika kawowego jest oczywiście rodzaj zastosowanych nóżek, które w przypadku kantówek są drewniane, zaś z plastra – przeważnie stalowe. Tym samym niezbędnym materiałem będą kantówki, które będą służyć w nowej konstrukcji jako jej element nośny. Oczywiście za blat może służyć nie tylko część pnia dębu, lecz także deski. Do połączenia kantówek z blatem niezbędne będą wkręty z reguły o znacznie większej długości, gdyż muszą przebić się przez nie i zakotwiczyć w blacie.

Drewniany blat w połączeniu z nóżkami wykonanymi z tego samego materiału to spójne i harmonijne połączenie, które doskonale sprawdzi się w każdej aranżacji.

Jak zrobić stolik kawowy z drewna, aby wyglądał dobrze przez wiele lat?

Naturalne materiały mają to do siebie, że zużywają się wraz z czasem, ponadto mogą być mocno narażone na zużycie wynikające z ich standardowej eksploatacji. Ważne jest tym samym, aby je odpowiednio zabezpieczać. Strukturę drewna można zaimpregnować za pomocą lakieru, np. z żywicą epoksydową. Specyfik ten nadaje się zarówno do pnia drewna, jak i kantówek (nóg) i stelaża. Elementów metalowych zazwyczaj nie trzeba impregnować i malować – producenci malują je w swoich własnych zakładach proszkowo, co zapewnia ich wieloletnią trwałość i odporność na standardowe warunki atmosferyczne i użytkowanie. Na ich powierzchni nie rozwija się rdza.

FAQ:

1. Jak zrobić stolik kawowy z drewna?

Stolik kawowy z desek to stosunkowo łatwy mebel do własnoręcznego wykonania. Wystarczy zakupić krążek drewna, pokryć go bezbarwnym lakierem, po czym przytwierdzić do niego nóżki z drewna bądź metalu.

2. Jakie materiały są potrzebne do wykonania własnego stolika z drewna?

Aby wykonać z krążka drewna, należy wykorzystać wkrętarkę lub wiertarko-wkrętarkę, wkręty oraz kantówki i krążek drewna lub deski na blat. Niezbędna będzie także szlifierka oraz papiery ścierne o różnych gradacjach.

3. Stolik kawowy z desek – kupić czy zrobić samodzielnie?

Stoliki sprzedawane w sklepach meblowych są produkowane masowo, spotykane w wielu domach i sprzedawane w nakładach rzędu kilkuset tysięcy sztuk. Własnoręcznie zrobiony stolik kawowy z pnia drzewa czy krążka jest doskonałą alternatywą gotowych wyrobów. Niespotykany, nietuzinkowy i stanowi rękodzieło wykonane samodzielnie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)