Jak zrobić hamak oraz stelaż z desek i belek?

Opublikowany : 2023-04-06 - Kategorie : Ogólne

W dzisiejszych czasach, gdy wiele osób chce spędzać czas na świeżym powietrzu, hamak jest świetnym sposobem na relaks w ogrodzie, na tarasie czy balkonie. W tym artykule blogowym pokażę krok po kroku, jak zrobić hamak oraz stelaż z desek i belek. Nie wymaga to wiele czasu ani specjalistycznego sprzętu, a po skończonej pracy będziesz miał własnoręcznie wykonany i niepowtarzalny element do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jak zrobić stelaż pod hamak i jakie materiały są do tego potrzebne?

Oto instrukcja krok po kroku, jak zrobić hamak i stelaż z desek oraz kantówek.

Materiały:

 • 2 kantówki o wymiarach 10x10x200 cm (na nogi stelaża)
 • 2 deski o wymiarach 10x10x150 cm (na poprzeczki stelaża)
 • 4 deski o wymiarach 5x10x200 cm (na boki hamaka)
 • 2 deski o wymiarach 5x10x100 cm (na końce hamaka)
 • lina hamakowa (długość zależna od preferencji)

Narzędzia:

 • piła
 • wiertarka
 • wkrętarka
 • wkręty i kołki do drewna
 • liniał lub miarka
 • ołówek

Krok 1: Przygotowanie materiałów

Przyciąć deski do odpowiedniej długości i wymiaru, tak aby otrzymać dwie nogi stelaża o długości 200 cm i dwie poprzeczki o długości 150 cm.

Krok 2: Stelaż

Użyj wiertarki, aby wywiercić otwory w nogach stelaża. Wkrętarką przymocuj poprzeczki do nóg, tworząc ramę stelaża. Możesz użyć kołków do drewna lub innych mocowań, aby dodatkowo wzmocnić konstrukcję.

Krok 3: Boki hamaka

Przymocuj cztery deski boczne do ramy stelaża, równomiernie rozłożone. Użyj wkrętów lub kołków do drewna, aby mocować deski boczne do stelaża. Upewnij się, że deski są prostopadłe do ramy stelaża.

Krok 4: Hamak

Użyj linii hamakowej, aby stworzyć siatkę hamaka, używając węzłów. Upewnij się, że siatka jest równomiernie rozłożona między deski boczne. Następnie przymocuj końce hamaka do końców desek bocznych, używając wkrętów lub kołków do drewna.

Gotowe! Twój hamak z własnoręcznie zrobionego stelaża jest gotowy. Możesz teraz cieszyć się relaksującym czasem na świeżym powietrzu.

Czemu warto samemu zrobić stelaż pod hamak?

Są różne powody, dla których warto samemu zrobić stelaż pod hamak. Oto kilka z nich:

 1. Dostosowanie do potrzeb i preferencji: Projektując i budując stelaż pod hamak samemu, możesz dostosować jego wymiary i kształt do swoich potrzeb i preferencji. Możesz wybrać odpowiednią długość, szerokość i wysokość, aby stelaż pasował do Twojego hamaka i przestrzeni, w której będzie używany.
 1. Osobisty styl: Budując własny stelaż pod hamak, możesz dodać swoje własne pomysły i style. Możesz wybierać kolory, kształty i materiały, które pasują do Twojego gustu, aby stworzyć wyjątkowy i spersonalizowany stelaż.
 1. Oszczędność pieniędzy: Kupując gotowy stelaż, możesz zapłacić za markę, styl i wygodę. Samodzielne zrobienie stelaża z desek i belek może być tańsze niż zakup gotowego stelaża, a jednocześnie pozwala na dostosowanie stelaża do własnych potrzeb i upodobań.
 1. Zwiększenie umiejętności: Budowanie stelaża pod hamak to świetny sposób na poszerzenie swoich umiejętności i zwiększenie swojej wiedzy na temat budowania. Może to być przyjemny i satysfakcjonujący projekt, który rozwija Twoje zdolności manualne.
 1. Ekologia: Korzystanie z własnoręcznie wykonanego stelaża z desek i belek może być bardziej ekologiczne niż kupowanie gotowych produktów. Możesz wybrać drewno z lokalnego źródła lub wykorzystać materiały z recyklingu, co wpłynie na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych i emisji dwutlenku węgla związanych z transportem i produkcją gotowych produktów.

Jakiego drewna używać pod stelaż na hamak?

Podczas budowania stelaża na hamak zaleca się wykorzystanie twardych gatunków drewna, które są odporne na warunki atmosferyczne i obciążenia. Oto kilka popularnych gatunków drewna, które mogą być użyte do budowy stelaża na hamak:

 • Dąb - jest to twardy i wytrzymały gatunek drewna, który ma wysoką odporność na wilgoć i warunki atmosferyczne. Dąb jest łatwy do obróbki i ma piękne, naturalne wykończenie.
 • Teak - to gatunek drewna, który jest bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Teak ma piękne wykończenie i jest popularny w produkcji mebli ogrodowych.
 • Jatoba - to twardy i trwały gatunek drewna, który jest odporny na warunki atmosferyczne i zarysowania. Jatoba ma ciemne, bogate wykończenie i jest często wykorzystywany w produkcji podłóg i mebli ogrodowych.
 • Meranti - jest to gatunek drewna, który jest łatwy do obróbki, ale jednocześnie trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Meranti jest popularny w produkcji mebli ogrodowych i konstrukcji zewnętrznych.
 • Redwood - to gatunek drewna, który jest miękki i łatwy do obróbki, ale jednocześnie odporny na warunki atmosferyczne. Redwood ma piękne, czerwone wykończenie i jest popularny w produkcji stelaży na hamak.

Należy jednak pamiętać, że wybór drewna zależy także od dostępności w Twoim regionie oraz od Twojego budżetu. Warto także pamiętać o regularnym konserwowaniu drewna, aby zachować jego trwałość i piękno na dłużej. Wszelkie materiały, niezbędne do budowy własnoręcznie wykonanego hamaka, znajdziesz w sklepie Ewood.pl Przejrzyj naszą ofertę.

Jak konserwować stelaż z drewna pod hamak?

Stelaż z drewna pod hamak to świetny element ogrodowy, który zapewni Ci wiele chwil relaksu na świeżym powietrzu. Aby utrzymać go w dobrym stanie przez długie lata, warto regularnie wykonywać kilka prostych czynności konserwacyjnych. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak konserwować stelaż z drewna pod hamak:

 • Czyszczenie - regularnie czyść stelaż z kurzu, brudu oraz liści. Możesz to zrobić za pomocą miękkiej szczotki lub wilgotnej szmatki. Unikaj używania twardych gąbek lub szczotek, ponieważ mogą one zarysować powierzchnię drewna.
 • Usuwanie plam - jeśli na stelażu pojawią się plamy, usuń je za pomocą specjalnych środków do czyszczenia drewna. Zawsze przetestuj wybrany środek na niewidocznej części stelażu, aby upewnić się, że nie zniszczy on powierzchni drewna.
 • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi - drewno pod wpływem deszczu, śniegu czy słońca może ulec uszkodzeniu. Dlatego warto zabezpieczyć stelaż przed tymi czynnikami. Można to zrobić za pomocą specjalnych impregnatów lub lakierów do drewna. Nakładaj je zgodnie z instrukcją producenta.
 • Zapobieganie pleśni i grzybom - jeśli stelaż jest narażony na wilgoć, może pojawić się na nim pleśń lub grzyby. Aby temu zapobiec, regularnie wietrz stelaż i unikaj pozostawiania na nim wilgotnych rzeczy, takich jak mokre ręczniki.
 • Kontrola stanu drewna - regularnie sprawdzaj stan drewna stelaża. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia, takie jak spękania czy łuszczenie się farby, niezwłocznie je napraw.

Pamiętaj, że regularna konserwacja stelaża z drewna pod hamak pozwoli na zachowanie jego piękna i funkcjonalności przez długi czas.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)