Jak zrobić kwietnik DIY do ogrodu lub na balkon?

Opublikowany : 2022-10-12 - Kategorie : Ogólne

Jak zrobić kwietnik z desek

Rośliny doniczkowe są niezwykłym elementem dekoracyjnym w aranżacji wnętrz, ogrodów oraz balkonów. Zdarza się jednak, że brakuje już miejsca na nowe kwiaty. Wówczas z pomocą przychodzi kwietnik, który nie tylko pomaga zorganizować przestrzeń, ale również dodaje jej walorów estetycznych. W tym poradniku dowiecie się, jak zrobić kwietnik DIY z ogólnodostępnych materiałów, który przykuwa oko, a ponadto jest łatwy w wykonaniu.

Jak zrobić kwietnik do ogrodu i tarasu? – materiały

Kwietnik możecie wykonać z materiałów dostępnych w każdym sklepie budowalnym. Przy wyborze tworzywa powinniście uwzględnić design miejsca, w którym będzie stał zielnik, ponieważ wówczas stanie się on nietuzinkową dekoracją, która odda ducha całej przestrzeni. Jednym z bardziej uniwersalnych surowców jest drewno, które jest lekkie oraz proste w konserwacji. Do zrobienia kwietnika DIY nadadzą się również przedmioty, które już od dawna zalegają w domu i czekają na drugie życie, np. kosze wiklinowe bądź makramy.

Jak zrobić kwietnik drabinkę z drewna?

Kwietnik drabinkowy przypomina klimat bawarskich domków, które podkreślają krajobraz gór wyłaniających się zza jezior.

Budowę kwietnika zaczynamy od zrobienia stelażu, który będzie fundamentem całej konstrukcji. Do stworzenia stojaka świetnie sprawdzą się kantówki, ponieważ są odporne na pękanie i kurczenie się. Rozmiar stelażu zależny jest od tego, ile roślin chcemy na nim finalnie umieścić.

Następnie powinnyśmy wyszlifować listwy i deski za pomocą papieru ściernego, tak aby ich powierzchnia była gładka. Kiedy drewniany stojak jest gotowy, czas zająć się skrzynkami na kwiaty. Aby ich rozmiar był odpowiedni, należy precyzyjnie zmierzyć odległość pomiędzy nóżkami stelażu. Budowę skrzyneczek rozpoczynamy od skręcenia ramek, a potem montujemy szczeble, które będą pełnić rolę podłogi. Skrzynki przykręcamy do stelaża z czterech stron za pomocą pojedynczych wkrętów. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie kwietnika przed działaniem czynników zewnętrznych. Przyda się do tego bezbarwny impregnat lub bejca. Do uzyskania efektywnego połysku można wykorzystać lakier do drewna, który jednocześnie zakonserwuje surowiec.

Przeczytaj także: Drewno w ogrodzie – jak zastosować i wykorzystać? Inspiracje

Jak zrobić kwietnik z palet?

Palety są łatwodostępnym oraz wdzięcznym materiałem do budowy konstrukcji DIY. Do wykonania zielnika możecie wykorzystać europalety nabyte w sklepie stolarskim bądź też te niewykorzystane, które miały zostać wyrzucone.

Najważniejszym etapem budowy kwietnika z palet jest ich odpowiednie przygotowanie, niezależnie od tego, czy zakupicie je w sklepie, czy też znajdziecie przy magazynie. Najpierw należy wyszlifować papierem ściernym całą powierzchnię na gładko, a następnie pozbyć się resztek pyłu za pomocą wilgotnej ścierki. Dla lepszego efektu końcowego możemy wypełnić niedoskonałości masą szpachlową. Konieczne jest również zabezpieczenie materiału przed wilgocią i działaniem czynników atmosferycznych odpowiednim impregnatem. Jeśli chcecie pomalować swój zielnik, użyjcie impregnatu syntetycznego.

Najszybszym patentem na wykonanie kwietnika jest użycie palety bez żadnej ingerencji w nią. Większość z nich od spodu posiada trzy grubsze belki, dzięki czemu wolną przestrzeń między nimi a deskami z przodu można wykorzystać na ustawienie doniczek lub posadzenie roślin. Jest to pomysł na prosty kwietnik, który dzięki swojej uniwersalności dopasowuje się do aranżacji tarasu, a ponadto można go wykończyć na wiele sposobów.

Przeczytaj także: Taras drewniany — jak zaprojektować i zbudować?

Jak zrobić kwietnik z desek?

Drewniany kwietnik wykonany desek to świetne rozwiązanie dla fanów minimalistycznych i praktycznych rozwiązań. Jest to konstrukcja, która zmieści się do balkonów o mniejszej przestrzeni, dlatego też każdy posiadacz tarasu może spróbować zrobić taki zielnik, nie martwiąc się o ewentualny brak powierzchni użytkowej.

Pierwszym etapem jest stworzenie krzyżaka, który będzie podporą. Do stworzenia konstrukcji będziemy potrzebować kantówki 20 × 20 × 250 mm. Należy je przyciąć tak, aby utworzyły cztery części po 25 cm, które posłużą jako nóżki oraz dwa elementy po 17 cm, które po skrzyżowaniu stworzą podstawkę pod doniczki. Powstałe komponenty trzeba teraz dokładnie oszlifować. Możecie do tego wykorzystać papier ścierny o gradacji 80-320.

Ze środka krótszych desek wycinamy prostokąt o szerokości 2 cm i głębokości 1 cm. Elementy po złożeniu powinny się pokrywać ze sobą, tworząc kształt „X”. Jeśli kantówki się licują, wówczas należy je ze sobą przykleić za pomocą kleju do drewna, a następnie przykręcić do nóżek.

Ostatnim krokiem jest wykończenie zielnika, aby nadać mu trwałość. Konieczne jest nałożenie warstwy wybranego impregnatu. Lakier do drewna również świetnie się sprawdzi, a dodatkowo nada kwietnikowi połysku. W zależności od preferencji drewno można zostawić w stanie surowym bądź też nadać mu barwę bejcą.

Przeczytaj także: Dlaczego drewno pracuje i co to znaczy?

Drewniany kwietnik – skąd nabyć dobrej jakości drewno?

Wysokiej klasy surowce są ostoją dla solidnej konstrukcji DIY. Drewno powinno być odporne na pęknięcia, łamania oraz czynniki chemiczne. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy postawić kwietniki na tarasie ogrodowym czy też balkonie, ponieważ wówczas będą narażone na więcej bodźców, takich jak wiatr i promienie słoneczne.

W eWood.pl produkujemy szeroką gamę półfabrykatów drzewnych z różnych gatunków drzew – zarówno krajowych, jak i tych egzotycznych. Oferujemy kantówki z litego drewna dębowego, które świetnie sprawdzą się w kwietnikach oraz innych projektach DIY.

FAQ:

1. Czy można samemu zrobić kwietnik?

Wykonanie kwietnika DIY to świetny pomysł, ponieważ nie tylko pozwala zaoszczędzić, ale również wystawia na próbę nasze umiejętności i może okazać się ciekawym wyzwaniem, które przy okazji przyniesie dużo zabawy.

2. Kwietniki DIY – jaki materiał wybrać?

Wybór materiału zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Należy jednak pamiętać, aby surowiec pasował do wystroju tarasu oraz był łatwy w obróbce. Ponadto konieczne jest, by wyrób był odporny na warunki pogodowe, ponieważ będzie wystawiony na ich próbę.

3. Czy kwietnik DIY sprawdzi się do dużej donicy?

Kwietnik DIY nada się zarówno do małej doniczki, jak i tej większej. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)