Jak zrobić stolik z plastrów drewna?

Opublikowany : 2020-11-13 - Kategorie : Ogólne

Stolik z plastrów drewna

Drewno to wdzięczny, naturalny surowiec. Wygląda pięknie niezależnie od stylu aranżacji wnętrza, a odpowiednio zaimpregnowane sprawdzi się na balkonie, tarasie i w ogrodzie. Służy do produkcji drzwi, mebli, stołów i krzeseł. Drewniane wykończenie mogą także mieć kanapy i fotele. Drewniane dodatki – doniczki, szkatułki i ozdoby tworzą przytulny, rustykalny klimat, który pamięta się z dzieciństwa i odwiedzin u dziadków. Drewno jest też trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, dobrze znosi codzienne użytkowanie. 

Niektóre drewniane elementy wystroju domu czy tarasu można wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka wolnych godzin, odpowiedni materiał i kilka podstawowych narzędzi, by czerpać niekończącą się satysfakcję z ręcznie zrobionego stoliku z plastrów drewna

Stół z plastrów drewna – lista zakupów

Przed rozpoczęciem pracy należy oczywiście zaopatrzyć się w niezbędne materiały i narzędzia. Najlepiej spisać wszystko na kartce, by o niczym nie zapomnieć. Większość materiałów można zamówić w internecie z dostawą do domu lub w jednym z pobliskich sklepów czy składów budowlanych. 

Do samodzielnego zrobienia stoliku z plastrów drewna potrzebne będą:

  • Plaster drewna 
  • Stalowe lub drewniane nogi
  • Olej/emulsja/impregnat do drewna
  • Szlifierka i papier ścierny
  • Wkrętarka i wkręty
  • Miarka i cyrkiel

Jak wybrać odpowiedni plaster drewna?

W stoliku najważniejszy jest jego blat – to w końcu z tej części się korzysta. Aby był funkcjonalny i służył długie lata, trzeba wybrać odpowiedni plaster drewna. Gdzie dostać dobry materiał? Można zamówić go w sklepie meblarskim lub zamówić przez internet z dostawą do domu, na przykład w sklepie eWood. 

Plastry dębowe

Dobry plaster drewna powinien być solidny i wytrzymały. Najlepiej sprawdzi się drewno dębowe, które w dodatku pięknie się prezentuje. Taki plaster uzyskuje się z kantówki dębowej. Materiał jest surowy – nieszlifowany i niesuszony, dzięki czemu jest ekologiczny i zachowuje piękny wygląd – widoczne są słoje i naturalne nierówności. Stolik z takiego plastra drewnianego będzie niepowtarzalny. W końcu każdy kawałek drewna jest zupełnie inny. 

Trzeba także zastanowić się, czy stolik ma być kwadratowy, czy okrągły. Jeśli okrągły, trzeba będzie wyciąć ten kształt w kwadratowej płycie. Jest z tym trochę pracy, ale nie powinno sprawić problemu nawet początkującemu majsterkowiczowi. Wystarczy narysować na drewnie koło. Najlepiej zrobić to za pomocą gwoździa i sznurka. Gwóźdź wbija się na środku plastra, naciąga sznurek i przywiązuje do niego ołówek. Po narysowaniu koła należy użyć wyrzynarki, by pozbyć się niechcianych elementów i jak najbardziej zbliżyć kształt plastra do okrągłego. Reszta to już samo szlifowanie.

Jak zabezpieczyć plaster drewna przed rozpoczęciem pracy?

Nieobrobiony plaster drewna trzeba najpierw dobrze zabezpieczyć, inaczej mogą pojawić się na nim pęknięcia czy pleśń. Nie jest to skomplikowana czynność, ale zajmie kilka dni. Drewno trzeba najpierw po prostu dobrze osuszyć. Plaster powinien suszyć się w ciepłym pomieszczeniu. Każda jego strona powinna mieć dostęp do powietrza. Innym sposobem jest umieszczenie plastra drewna w kartonie z trocinami. Proces ten może jednak trwać kilka miesięcy. Można także kupić już osuszone plastry drewna, jednak będą o wiele droższe. Poza tym największa satysfakcja jest wtedy, gdy pracę od początku do końca wykonuje się samodzielnie. 

Po osuszeniu plaster drewna trzeba dobrze oszlifować. Należy wybrać gruby papier ścierny (gradacja 40) i dokładnie, na spokojnie, wyszlifować cały element, pozbawiając go drzazg i nierówności.  Najlepiej użyć w tym celu szlifierki – ręczna robota będzie męcząca i zabierze więcej czasu. Kończąc prace szlifierskie, warto użyć papieru ściernego o większej gradacji (około 200), który perfekcyjnie wygładzi powierzchnię.

Ostatni etap przygotowań to impregnacja lub lakierowanie. Jeśli stolik będzie wykorzystywany w mieszkaniu, wystarczy posmarować plaster olejem do drewna lub lakierem. Materiał na stolik ogrodowy czy tarasowy lepiej potraktować specjalną emulsją do drewna lub impregnatem. 

Jak zrobić stolik z plastrów drewna?

Mając dobrze osuszony, oszlifowany i zabezpieczony plaster drewna oraz wszelkie niezbędne elementy i narzędzia, można przystąpić do pracy. Całość polega w zasadzie na przykręceniu nóżek – i tu jednak napotkać można kilka problemów. 

Nóżki mogą być drewniane lub metalowe, w zależności od indywidualnych preferencji. W przypadku stoliku na balkon czy taras poleca się częściej nóżki metalowe, gdyż są bardziej odporne na wilgoć i niską temperaturę. 

Niewielki stolik z powodzeniem utrzyma się na trzech nogach. Planując większy mebel, można pomyśleć o czterech podpórkach. Aby stolik był stabilny, nogi muszą być równo przykręcone i znajdować się w tej samej odległości od siebie. Kupione w sklepie stołowe nogi będą już przygotowane do wkręcenia. 

Najpierw jednak trzeba dobrze wymierzyć blat i równo oznaczyć punkty. W przypadku kwadratowego blatu nie sprawi to większego problemu. Jeśli blat jest okrągły, mogą pojawić się komplikacje. Najlepiej za pomocą miarki wyznaczyć dokładny środek blatu i za pomocą cyrkla narysować okrąg. Na narysowany okrąg nanieść trzeba trójkąt równoboczny – jego wierzchołki wyznaczą punkty, w których należy przykręcić nogi. 

Ile kosztuje stolik z plastra drewna?

Najdroższym materiałem w przypadku takiego stolika jest oczywiście plaster drewna. Cena zależna jest od jego wymiarów i rodzaju samego drewna. Mały plaster (około 30 cm) kosztuje w okolicach 30 zł, a większy (około 40 cm) około 60 zł. Droższy (w cenie 90 zł) jest plaster drewna strugany – ten posiada lepiej widoczne i ładniej ułożone słoje oraz delikatne pęknięcia. Podane ceny odnoszą się do plastrów drewna świeżych – niesuszonych, nieobrobionych i nieszlifowanych. Gotowy plaster, który nie wymaga już żadnej obróbki, jest kilkukrotnie droższy. Na zamówienie, możemy dociąć plastry z drewna okrągłego o średnicy nawet do 90 cm.

W kosztorysie należy uwzględnić także koszt nóżek. W zależności od materiału, wykonania, i stylu będzie to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za jedną stołową nogę. 

Koszt wkrętów i papieru ściernego jest raczej symboliczny. Podobnie jak oleju czy emulsji do drewna. Nieco droższe są impregnaty, które mogą kosztować do kilkudziesięciu złotych. 

Jak inaczej wykorzystać drewniany plaster? 

Stolik kawowy z plastra drewna to tylko jedno z możliwych zastosowań tego drewnianego surowca. 

Z plastra drewna można zrobić też taboret dla osoby dorosłej lub taborecik dla dziecka. Proces będzie wyglądał niemal tak samo, jak w przypadku stołu, z tą różnicą, że kupić trzeba będzie inne nóżki. Taki taboret może też pełnić funkcję kwietnika. Wystarczy postawić na nim jedną lub więcej roślin, a doda uroku zacisznemu salonowi lub stworzy rustykalny klimat na tarasie. 

Plastry drewna to także ciekawa dekoracja na stół. Mogą służyć jako podkładka pod gorącą wazę z zupą czy półmisek mięs. Ułożona na takim plastrze drewna kompozycja kwiatowa przeistoczy się w ciekawy stroik na stół podczas ważnej uroczystości – wesela, komunii czy hucznie świętowanych urodzin i imienin. 

Jeden plaster, tyle możliwości! A przy tym świetna zabawa, pomysł na spędzenie kreatywnie wolnego czasu i najważniejsze – ogromna satysfakcja!

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)