Jaką kantówkę wybrać do budowy altany?

Opublikowany : 2019-09-04 - Kategorie : Ogólne

Kto z Was nie marzy o przepięknych wiosenno-letnich dniach spędzonych w ogrodowej altanie? To marzenie można w łatwy sposób zrealizować, decydując się na stworzenie swojej własnej altanki ogrodowej. Markety ogrodnicze i tartaki oferują materiały przeznaczone do budowy altany we własnym zakresie, a szereg poradników pozwoli Wam zrobić to własnoręcznie. To nic trudnego, jednak należy wybrać odpowiednie drewno, które będzie zdobić Wasz ogród przez wiele lat. Jaki rodzaj kantówek wybrać więc do budowy altany?


kantówka do budowy altany

Co to jest kantówka?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest kantówka albo potocznie zwany legar. Jest to najprościej mówiąc belka z kwadratowym przekrojem. Występuje w formie struganej, niestruganej oraz klejonej. Kantówki możemy przycinać w dowolny sposób, a więc świetnie nadają się do tworzenia twoich własnych projektów. Za najlepsze kantówki uznaje się te wykonane z drewna dębowego, wykazującą się niesamowitą wytrzymałością.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Bardzo dobrym wyborem drewna na altankę będzie świerk skandynawski, który jest szczególnie odporny na wilgoć oraz niskie temperatury, a w dodatku jest twardszy i znacznie lepiej zatrzymuje ciepło. Ma niestety za to jedną bardzo ważną wadę - cenę. Jest ono dużo droższe od drewna krajowego. W Polsce głównymi gatunkami drzew, wykorzystywanymi do budowy altan są również drzewa iglaste, ze względu na ich parametry techniczne. Szczególnie popularne są sosny i świerki. Znacznie rzadziej wykorzystuje się w tym celu drzewa liściaste, ale jeśli stawiacie na takie drewno, to najlepiej sprawdzi się olcha, dąb i wiąz. Drzewa liściaste są gorszym budulcem dla elementów architektury ogrodowej, ponieważ łatwo poddają się atakom grzybów i mocno chłoną wilgoć.

Kontakt

Drewno strugane - idealny wybór na altanę

Do budowy altan używa się kantówek struganych w rozmiarach zależnych od przygotowanego projektu. W naszym sklepie znajdziesz kantówki o wymiarach 100x100, 120x120, 150x150, 200x200, a także 250x250 i 300x300 mm. Jeżeli potrzebujesz innych, nietypowych wymiarów, to także jesteśmy w stanie przygotować je dla Ciebie. Legary można dostać również w tartakach bądź w niektórych stolarniach, które wygładzą drewno i pozbawią go nierówności. Wśród kantówek struganych rozróżniamy te bezsęczne, jak i sęczne. Pierwsze z nich są bardziej odporne na zniszczenia, a także ubytki. Niektóre miejsca oferują docięcie kantówek w odpowiedni sposób do wybranego projektu. Warto również zakupić od razu drewno suszone. W przypadku fundamentów altany najlepiej sprawdzą się drewniane słupy, natomiast przy ścianach oraz dachu korzystniej będzie postawić na specjalnie wyprofilowane deski.

Wilgotność drewna do budowy altany

Drewno, które przeznaczymy na budowę altany, powinno być dokładnie wysuszone oraz zabezpieczone przed insektami. Dodatkowo drewno z takim przeznaczeniem powinno być odporne na tworzenie sęków i pęknięć. Jeżeli decydujemy się na zakup drewna, warto zapytać wcześniej sprzedawcę, w jaki sposób drewno było suszone. Metoda komorowa jest skuteczniejsza niż zwykłe suszenie w suszarni ze względu na pozbywanie się przy okazji grzybów, zarodników w szczelinach itp. Natomiast musisz liczyć się z tym, że cena będzie w tym przypadku również wyższa. Drewno do budowy altanki nie powinno mieć większej wilgotności niż 18%. Jeżeli tak się stanie, to w przyszłości najprawdopodobniej zmniejszy się wytrzymałość konstrukcji. Wilgotność drewna ma też duży wpływ na sama budowę altany. Jeżeli jest bardzo suche nie zgina się, co jest znacznie wygodniejsze i skutkuje dłuższym użytkowaniem.

Jak zabezpieczyć drewno na altanę?

Deski na altankę ogrodową powinny być zabezpieczane przed wnikaniem wilgoci w trakcie użytkowania. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest kupno gotowych kantówek z desek zaimpregnowanych ciśnieniowo. Taka forma nanoszenia impregnatu na drewno jest najskuteczniejsza. Można również zdecydować się na samodzielne zabezpieczenie paneli, przy pomocy środków dostępnych w sklepie. Dostępne produkty różnią się między sobą składem i ilością substancji biobójczych. Często preparaty tego typu powstają na bazie olejów lub na bazie rozpuszczalników. Można zastosować trzy sposoby impregnacji drewna we własnym zakresie:

Można zastosować trzy sposoby impregnacji drewna we własnym zakresie:

  • Malowanie - do tego sposobu należy wykorzystać pędzel z miękkim włosiem,
  • Natryskiwanie - trzeba posiadać opryskiwacz ogrodowy,
  • Namaczanie - jest to najbardziej wymagająca metoda. Polega na wykopaniu dołu i zabezpieczeniu go folią izolacyjną. Następnie przygotowane miejsce wypełnia się impregnatem i moczy w nim drewno przez kilkanaście godzin. Po takiej kąpieli odstawiamy drewno do wyschnięcia.

Dodatkowo po czasie możesz pomalować konstrukcję na dowolny kolor tak, aby Twoja altanka ogrodowa zyskała dodatkowej głębi i bardziej wkomponowała się w Twój ogród.

Drewniane podłoże w altanie?

Jeżeli decydujemy się na tego typu rozwiązanie, warto postawić altanę na wyrównanym podłożu, najlepiej na wylewce betonowej lub wybrukowanej powierzchni. Jest to niezbędne, jeżeli marzymy o drewnianej podłodze.

Zobacz nasz produkt

kantowki

Dach altany - jakie materiały wykorzystać?

Do pokrycia dachu altany powinno się używać lekkich materiałów, które nie obciążą delikatnej konstrukcji. Najczęściej wykorzystuje się gont lub wiór osikowy - małe strugane deseczki o długości do 40 cm, szerokości 8-10 cm oraz grubości 4-5 mm. Zakładanie polega na przybijaniu gwoździkami deseczek przypominających dachówkę do deskowania. Również strzecha i słoma zyskuje na popularności, ze względu na świetną izolację przed nagrzewaniem. Niestety, ale w tym przypadku będzie potrzebny fachowiec oraz długi materiał, o co wcale nie jest tak prosto. Jeżeli zdecydowaliśmy się na gont bitumiczny lub papę musimy również wziąć pod uwagę to, że potrzebne jest pełne deskowanie na dachu.

Budowa altanki - zrób to sam

Mimo że może się to wydawać bardzo trudne, na pewno po zapoznaniu się z poradnikami dasz sobie radę z tym zadaniem. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego drewna i desek oraz właściwe traktowanie tego materiału. Możesz być za to pewien, że Twój ogród zdecydowanie zyska dodatkowego uroku.

Kontakt

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)