Kantówka do budowy wiaty – jaką wybrać?

Opublikowany : 2021-08-04 - Kategorie : Ogólne

Kantówki do budowy wiaty

Wiata samochodowa to doskonała alternatywna dla pełnowymiarowego garażu, która pozwala nieco zaoszczędzić. Jej zastosowanie ma wiele innych zalet, szczególnie wizualne – drewniana wiata stanowi uzupełnienie i ozdobę ogrodu. Jakie kantówki na wiatę wybrać? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Definicja wiaty samochodowej

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jakie kantówki na wiatę będą najlepsze, warto znać definicję takiej budowli. Nie można jej znaleźć w prawie budowlanym, ale według orzecznictwa sądowoadministracyjnego jest to budowla lekka w postaci dachu wspartego na słupach. Bardzo ważną cechę stanowi fakt, że wiata nie powinna posiadać wszystkich ścian, ani innych cech definicji budynku z art. 3 pkt 2 ustawy o prawie budowlanym.

Przed konstrukcją wiaty nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę (wystarczy fakt budowania zgłosić do starosty lub prezydenta miasta), należy jednak spełnić kilka ważnych warunków z art. 29 ust. 1 pkt 2c:

  • powierzchnia wiaty nie powinna przekraczać 50 m²,
  • posesja jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe albo znajduje się już na niej budynek mieszkalny,
  • na każde 1000 m² działki można wybudować maksymalnie dwie wiaty.

Drewniana wiata samochodowa – zalety

Jak zostało wspomniane wcześniej, wiata samochodowa to w porównaniu do tradycyjnego garażu tańsze rozwiązanie, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca, idealnie sprawdza się więc na małych działkach. Z wiat bardzo często korzystają także właściciele gospodarstw rolnych – wielostanowiskowe budowle z powodzeniem pomieszczą nie tylko samochód, ale i sprzęt rolniczy. Dobrze skonstruowana wiata doskonale chroni pojazdy przed deszczem, śniegiem oraz gradem. Jej budowa nie wymaga jednak mocnych fundamentów ani ścian, jest więc dość łatwa do przeprowadzenia na własną rękę.

Przeczytaj także: Jakie drewno budowlane wybrać?

Budowa własnej wiaty samochodowej ma wielką zaletę, można bowiem zaprojektować niemal dowolną jej konstrukcję, w zależności, czy potrzeba wiaty jedno- czy wielostanowiskowej. Bardzo często też zamiast budować wolnostojącą wiatę, takie budowle są wznoszone przy ścianie domu, garażu albo innego budynku gospodarczego. Dzięki temu drewniana konstrukcja jest jeszcze bardziej wzmocniona, a ściana dodatkowo chroni samochód przed niesionymi wiatrem opadami oraz chociażby liśćmi.

Budowa wiaty

Do jednoosobowego samochodu wiata powinna mieć wymiary co najmniej 2,5×5 m oraz 2,2 m wysokości. Dla większych pojazdów należy te parametry powiększyć. Najpierw trzeba przygotować fundament z wylewki z betonu. Podczas tężenia warto zatopić w nim kotwy, aby móc później zamontować kantówki. Nawierzchnią może być kostka betonowa albo kamień – ciekawym zabiegiem jest stosowanie tego samego materiału, co na wjeździe lub ścieżkach w ogrodzie. Delikatne nachylenie nawierzchni zapobiegnie gromadzeniu wody w wiacie.

Następnie za pomocą kątowników ciesielskich do kotew mocujących należy przytwierdzić kantówki, a później zamontować dodatkowe belki okapowe i dachowe. Dzięki temu cała konstrukcja zyska na stabilności. Ważne, aby kąt nachylenia dachu był większy niż 15°, co umożliwi naturalne usuwanie deszczu i śniegu. Jego pokrycie można dopasować do wzoru na budynkach na posesji, albo do altany, na przykład z dachówki bitumicznej, ceramicznej albo blachodachówki.

Aby wiata jak najlepiej prezentowała się na posesji, warto jej projekt dopasować do stylu domu i ogrodu, a także ogrodzenia. Przykładowo z minimalistyczną architekturą oraz prostym trawnikiem idealnie wygląda wiata samochodowa o prostej budowie, z ażurową ścianką z desek ułożonych poziomo. Natomiast do bardziej klasycznych rozwiązań warto wypróbować deski ułożone krzyżowo a nawet ściankę z lameli. Styl i kolor dachu również powinny współgrać z budynkiem mieszkalnym, warto jednak rozważyć wiele opcji – tutaj niezastąpione mogą okazać się szkice koncepcyjne.

Przeczytaj także: Do czego można wykorzystać lamele drewniane?

Jakie kantówki na wiatę kupić?

Drewniane wiaty sprawdzają się na wielu posesjach, nie tylko ze względu na niską cenę budowy, ale także szybkość instalacji oraz możliwość dowolnej konfiguracji konstrukcji. Ekologia zastosowanych materiałów również nie jest bez znaczenia. Dębowe kantówki o wymiarach 8×8 lub 10×10 cm to idealne rozwiązanie do wiat.

Przeczytaj także: Jaką kantówkę wybrać do budowy altany?

Drewno Ewood, chociaż jest wysokiej jakości i po procesie sezonowania, warto dodatkowo zabezpieczyć odpowiednimi preparatami. Impregnacja ochroni dębinę przed działaniem wilgoci, a także przed grzybami, pleśnią oraz owadami. Dodatkowo dostępne na rynku specyfiki mogą wpłynąć na naturalny kolor słojów albo pogłębić ich rysunek. Regularnie stosowane środki sprawią, że własnoręcznie wybudowana wiata będzie skutecznie chronić auto i cieszyć oko właścicieli.

Firma Ewood dostarcza najwyższej klasy kantówki dębowe sezonowane doskonałe do stosowania w otoczeniu domu. Takie kantówki świetnie sprawdzają się nie tylko przy budowie wiat samochodowych, ale także drewnianych garaży czy altan. Grubsze kantówki stanowią idealny szkielet konstrukcji, na przykład słupy czy podpory. W ofercie naszego sklepu znaleźć można jednak wiele innych prefabrykatów z drewna, dzięki którym pomysły majsterkowiczów przeradzają się w rzeczywistość. Zapraszamy do zapoznania się z innymi dostępnymi produktami.

FAQ

1. Jak zaprojektować odpowiednią wiatę?

Odpowiednia wiata samochodowa powinna pasować do posesji, a szczególnie stylu budynku mieszkalnego, ogrodzenia oraz ogrodu. Do nowoczesnych budowli polecamy proste, minimalistyczne wiaty, zaś do klasycznej architektury – wiaty ze ścianką ze skrzyżowanych desek.

2. Jakie kantówki na wiatę wybrać?

Do budowy wiaty samochodowej idealnie sprawdzają się kantówki dębowe o wymiarach 8×8 lub 10×10 cm. Dąb to drzewo znane ze swojej trwałości i odporności na warunki atmosferyczne. Grubsze kantówki są więc idealne do stworzenia szkieletu wiaty, zaś drobniejsze mogą stać się wypełnieniem jednej ze ścian.

3. Czy kantówki Ewood nadają się tylko do budowy wiaty garażowej?

Nie! Dopasowane kantówki z naszej oferty można zastosować do wielu różnorodnych projektów, jak tarasy, altany, ścianki, a nawet huśtawki ogrodowe i nie tylko. Prezentowane materiały doskonale nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych entuzjastów drewna.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)