Meble fornirowane - czym się charakteryzują i jak je pielęgnować?

Opublikowany : 2019-10-04 - Kategorie : Ogólne

Fornir coraz mocniej zyskuje na znaczeniu. Ten uwielbiany przez designerów trend wciąż zyskuje na sile i z każdą chwilą coraz mocniej zaznacza swoją obecność w świecie branży meblowej. Czym charakteryzują się meble fornirowane oraz jak je pielęgnować, aby nie uległy szybko zniszczeniu?

Czym jest fornir?

Fornir to nazwa, którą określa się cieniutką, drewnianą okleinę, wykorzystywaną do wykończenia mebli, wykonanych z innego rodzaju drewna. Fornirowanie nadaje meblom niepowtarzalny, stylowy wygląd. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie ekskluzywnych mebli za niższą cenę niż kupno egzemplarzy w całości wykonanych z wyjątkowych gatunków drewna. Najczęściej jednak forniry tworzy się z drewna buku i sosny lub wykorzystuje się do tego celu drewno dębowe.

Kontakt

Fornirowanie mebli umożliwia osiągnięcie efektu szlachetnego rysunku słojów, które zdecydowanie podkreślą każde wnętrze. Fornir wykorzystuje się m.in. do produkcji eleganckich szafek, stolików, konsol, sekretarzyków, ale także stosuje się go jako okleinę na parapety, drzwi, meble kuchenne lub jako panele ścienne.

Jak tworzy się fornir?

Fornir to cienkie płaty drewniane o grubości od 0,1 do 3 mm, połączone ze sobą i zaimpregnowane. Im grubsze warstwy są stosowane, tym fornir jest trwalszy. Powstały materiał, wykorzystywany jest przeważnie do obijania mebli, ale nie tylko. Współczesne forniry to odwzorowywanie słojów różnych gatunków, także tych egzotycznych, które tworzą niezwykłe aranżacje.

Zalety forniru

Jedną z zalet forniru jest to, że istnieje możliwość łączenia drewna twardego z miękkim. Takie połączenie zapewnia wytrzymałość, ale i zdejmuje ciężar z mebla. Dodatkowo fornir wykonuje się z drewna wyselekcjonowanego pod względem jakości, dlatego charakteryzuje go znacznie wyższa wytrzymałość niż drewno lite. Także jego wizualne aspekty nie mogą zostać pominięte, kiedy mówimy o zaletach. W końcu jego ekskluzywny wygląd, zachwyca na całym świecie.

Fornir vs okleina

Bardzo często mówi się, że fornir to po prostu okleina. Nie jest to do końca prawda. Okleina naturalna jest fornirem, natomiast jest ona zazwyczaj uzyskiwana ze szlachetnych rodzajów drewna. Każda okleina naturalna jest fornirem, natomiast nie każdy fornir jest okleiną. Mimo że bardzo często używa się tych form zamiennie, nie jest to w każdym przypadku poprawna forma.

Rodzaje forniru - naturalny czy modyfikowany?

Zapewne już słyszałeś, że fornir może być naturalny lub modyfikowany. Tak jak sugerują to nazwy, pierwszy z nich jest unikalny i niepowtarzalny. Usłojenie jest w tym przypadku naturalne i jedyne w swoim rodzaju. Fornir naturalny posiada niestety jeden mały mankament - jest mniej odporne na czynniki zewnętrzne i promienie słoneczne. Z kolei fornir modyfikowany jest poddany obróbce, dzięki czemu można go otrzymać w dowolnych wzorach i kolorach, natomiast nie jest już tak oryginalny i urokliwy. Decydując się na fornir modyfikowany mamy znacznie większy wybór, ale też gwarancję lepszej trwałości.

Zobacz nasze produkty

Forniry

Wybarwienie mebli fornirowanych

Producenci forniru prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz bardziej egzotycznych odmian jak palisandr, teak czy heban. Dzięki nim meble prezentują się bardzo ekskluzywnie.

W salonach meblowych możesz spotkać się z dostarczonymi przez producentów próbnikami wybarwień forniru. Zawsze pozostaje dylemat, jak bardzo dany kolor będzie się różnił na gotowym już meblu.

Fornirowane meble mają to do siebie, że wraz z upływem czasu ich kolor ulega zmianie. Ciemne, nasycone kolory, wpadające w delikatną czerwień, po kilku latach zaczynają się rozjaśniać oraz przybierają odcienie pomarańczowe. Z kolei jasny fornir, po czasie zaczyna delikatnie żółknąć. Warto mieć to na uwadze, decydując się na meble wykonane z forniru.

Meble fornirowane - mat czy połysk?

Współczesne forniry mogą być wykonywane w macie, połysku lub półmacie. Rodzaj otrzymanego materiału jest zależny od sposobu impregnacji gotowych płatów drewna. Matowy efekt uzyskuje się w trakcie impregnacji bejcą. Wysoki połysk pozyskiwany jest przy pomocy błyszczącego lakieru, natomiast półmat zawdzięczamy albo lakierowaniu albo specjalnemu woskowaniu.

Unikalność i wyjątkowość

Jeżeli decydujemy się na fornir naturalny, masz pewność, że jest to jedyny egzemplarz w swoim rodzaju. Wzór słojów jest w tym przypadku niepowtarzalny. Meble z drewna fornirowanego dodają pomieszczeniom ciepła, elegancji i klasy. Ich unikalny charakter sprawia, że wnętrza wyglądają znacznie bardziej luksusowo. To właśnie meble fornirowane odnajdują się w ekskluzywnych pomieszczeniach i swoją wyjątkowością podkręcają wyszukany design. Meble wykonane z forniru są też bardzo często wykorzystywane przez światowych projektantów wnętrz, dzięki temu, że pozwalają na uzyskanie nietypowych aranżacji. Wprowadzają one odrobinę szaleństwa w klasycznych wnętrzach oraz niesamowicie ocieplają ultranowoczesny design. Meble fornirowane są niezwykłym akcentem drewnianym, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu.

Jak pielęgnować meble fornirowane?

Pielęgnacja drewna fornirowanego nie jest trudna i skomplikowana. Aby drewno fornirowane nie zostało uszkodzone, wystarczy pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że Twoje meble fornirowane zostaną nieskazitelne na długo. Niekorzystnie wpływają na fornir detergenty oraz inne agresywne specyfiki. Do pielęgnacji mebli fornirowanych używamy zazwyczaj delikatnych tkanin oraz zwykłej wody. Jeżeli zabrudzenie jest na tyle mocne, że nie da się go usunąć, należy użyć delikatnego środka czystości jakim jest mydło. Fornir czyścimy wykonując okrężne ruchy, przecierając na koniec wszystko suchą szmatką. Jest to materiał wysoce wrażliwy również na ciepło i warto o tym pamiętać.

Środkom do drewna mówimy NIE

Do czyszczenia mebli fornirowanych nie należy używać typowych środków do drewna czy płynów do drewnianych podłóg. Niewskazane jest także polerowanie oraz natłuszczanie, ponieważ środki do tego przeznaczone pozostawiają trwałe plamy na powierzchni. Jeżeli przecieranie mebli wilgotną ściereczką nie jest dla Ciebie wystarczające, możesz zaopatrzyć się w specjalne mleczko do powierzchni fornirowanych sprawdzonej firmy.

Zastanawiasz się nad meblami fornirowanymi? Na pewno nie pożałujesz wyboru i codziennie będziesz zachwycał się pięknem unikalnych słojów, które wzbogacą Twoje aranżacje na długie lata.

Zamawiam fornir

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)