Okleiny meblowe - co to takiego i kiedy się je stosuje?

Opublikowany : 2020-03-31 - Kategorie : Ogólne

Okleiny meblowe sprawiają, że wyposażenie zyskuje nowy, świeży wygląd - bez potrzeby wymiany całego umeblowania. Jest to także sposób na zamaskowanie powstałych w trakcie użytkowania nieestetycznych uszkodzeń. Okleiny stosuje się także na drzwi i inne powierzchnie, które chcemy tym sposobem ozdobić. Czym są okleiny meblowe i jakie są ich rodzaje?

Okleiny meblowe

Czym jest okleina meblowa?

Popularny stał się trend zero waste, który zaleca wymienianie się rzeczami, odnawianie ich, ale nie wyrzucanie czy kupowanie nowych. Ma to zwrócić uwagę na wciąż rosnący konsumpcjonizm oraz ogromna ilość przedmiotów i ubrań, które wyrzuca się co roku. Rozwiązaniem jest między innymi odnawianie przedmiotów poprzez ich oklejanie. Okleina meblowa przyjmuje różne wzory i warianty, dzięki czemu ze starej rzeczy można zrobić kompletnie nową.

Okleina jest nieinwazyjnym sposobem na to, aby zmienić wygląd starych rzeczy lub zakryć powstałe uszkodzenia. Okleiny meblowe są łatwe w montażu. Wystarczy dopasować potrzebną ilość, a następnie warstwowo doklejać do powierzchni. Można skorzystać nie tylko z oklein na meble i drzwi, ale także z lameli drewnianych i naturalnych fornirów.

Co to jest fornir?

Fornir jest naturalnym sposobem na okleinę do mebli. Ten materiał wykorzystuje się często już na etapie produkcji. Fornir jest bardzo cienkim płatem powstającym w procesie skrawania drewnaForniry mają grubość od 0,8 milimetra do trzech. Swój ostateczny wygląd, który umożliwia przymocowanie ich do różnych powierzchni mebli, przyjmują w ostatnim etapie produkcji, podczas którego fornir się uszlachetnia. Nanoszony jest na niego wosk, olej lub lakier. Ze względu na to, że jest produkowany z naturalnego drewna, każdy ma inny rysunek. Trzeba pamiętać o tym, że nie ma dwóch identycznych drzew, dlatego wzory na poszczególnych fornirach będą się od siebie różnić.

Występują trzy rodzaje fornirów:

  • naturalny - powstający w procesie skrawania drewna,
  • modyfikowany - został poddany modyfikacji, np. klejeniu i ponownemu skrawaniu lub barwieniu w celu uzyskania nowego i ciekawszego rysunku.
  • egzotyczny - to fornir uzyskany z egzotycznych gatunków drewna np. zebrano, mahoń itp.

Fornir stosuje się jako okleinę meblową, okienną, do wykończeń i  ścianek działowych. Fornir jest też droższą, ale za to 100% naturalną i ekologiczną alternatywą dla zwykłych naklejek i oklein, co przekłada się na jego wygląd i trwałość. Jest to produkt znacznie szlachetniejszy.

Kuchnia - okleiny meblowe

Lamele drewniane co to takiego?

Drugim typem naturalnej okleiny są lamele drewniane, które są zdecydowanie grubsze od fornirów. Lamele drewniane wykonuje się z naturalnego drewna, ale podczas produkcji nie stosuje się obróbki hydrotermicznej. Lamele lepiej sprawdzają się w aranżacji wnętrza, na przykład jako panele na ściany i sufity. Stosuje się je także jako warstwę desek podłogowych, ościeżnic, drzwi. Nadają się do pomieszczeń, w których chce się wprowadzić naturalny i swojski klimat pozbawiony sztuczności. 

Lamele produkowane są na zimno, dzięki czemu charakteryzują się większą trwałością i naturalnością. Ponadto dzięki niskiej grubości są elastyczne i giętkie, więc znajdują zastosowanie w aranżacji wnętrz, jak i w budowlance (przy tworzeniu łuków, materiałów kompozytowych). 

Gdzie jeszcze wykorzystuje się lamele drewniane?

  • Blaty kuchenne i fronty szafek -  najczęściej używa się jako rodzaj okleiny na blaty kuchenne i fronty szafek. Jest to eleganckie i naturalne wykończenie.
  • Panele ścienne -  lamele wykorzystuje się w aranżacji wnętrza, zwłaszcza te ułożone pionowo na ścianie. Z ich użyciem można uzyskać niezwykłą dekorację, którą przy tym będzie miała także funkcję użytkową - lamele wygłuszają pomieszczenie.
  • Panele sufitowe - pełnią podobną funkcję, co lamele umiejscowione na ścianie. Mają dekorować wnętrze, dodawać mu swojskiego charakteru, ale też wygłuszają pomieszczenie.
  • Żaluzje drewniane - lamele drewniane wykorzystuje się do produkcji żaluzji z drewna. Mają one walory dekoracyjne i użytkowe. Takie żaluzje zazwyczaj robi się na wymiar i na zamówienie.
  • Konstrukcje budowlane - giętkie i elastyczne lamele drewniane, sprawdzają się nie tylko jako typ okleiny meblowej, ale także materiał wykorzystywany w budownictwie. Używa się je przy projektowaniu więźb dachowych, stropów, sufitów.
  • Łączenia dekoracji mebli - nie tylko w domu, ale także w obiektach użyteczności publicznej, w której stosuje się np. drewniane podłogi czy łuki drewniane. Lamele służą za wypełnienie luk.

Lamele różnią się od zwykłej okleiny na meble przede wszystkim ze względu grubość i sposób obróbki.

Fornir czeczota

Okleina meblowa, fornir czy lamela drewniana?

Każda z tych oklein na meble różni się od siebie sposobem wykonania, montowania, grubością i zastosowaniem. Każda daje jednak możliwości zmiany aranżacji domu czy mieszkania - bez potrzeby kupowania nowych mebli. Lamele, forniry czy okleina wpływa więc nie tylko na estetykę, ale też na ekonomię, gdyż dzięki temu rozwiązaniu znacznie się oszczędza na zakupie nowego wyposażenia. 

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)