Stół fornirowany - dlaczego warto?

Opublikowany : 2019-11-28 - Kategorie : Ogólne

Stoisz przed wyborem idealnego stołu do swojego mieszkania? Na rynku znajdziesz różne modele, ale to na co powinieneś zwrócić uwagę to materiał, z którego został on wykonany. Najbardziej popularne są laminaty, fornir oraz lite drewno. Czym się one od siebie różnią i czy stół fornirowany to najlepszy wybór?

Co to jest fornir?

Zapewne wielu osobom to pojęcie obiło się o uszy, jednak mało kto wie, czym tak naprawdę jest fornir. To cienka warstwa okleiny drzewnej, która ma zazwyczaj grubość od 0,8 do 1,6 milimetra. Forniry najczęściej otrzymuje się z drzew takich jak orzech, buk, dąb, sosna czy jesion. Na rynku znajdziemy także bogatą ofertę fornirów egzotycznych, wykonanych z hebanu czy teaku. Meble wykonane z forniru charakteryzują się tym, że posiadają w całkowicie naturalny wygląd drewna, a są od niego tańsze. Dzięki temu charakterystyczne piękno jest w zasięgu dla niemal każdej osoby.

Stoły z okleiny naturalnej

Jak już wiemy, fornir to cienkie płaty drewna, które zachowują wygląd naturalnego materiału. W przypadku stołu, w którym blat będzie fornirowany, a nogi drewniane nie będzie widać pomiędzy nimi znaczących różnic. Mebel pokryty fornirem wygląda jak drewniany, dzięki czemu wprowadza do każdej jadalni, kuchni lub salonu przytulne wykończenie. W momencie, kiedy stół ma zajmować szczególną rolę w jednym z tych pomieszczeń, wybierz okleinę naturalną ze względu na jej oryginalny wygląd.

Okleiny naturalne są dostępne w wielu kolorach oraz gatunkach drewna, co daje szerokie możliwości w tworzeniu jedynych w swoim rodzaju stołów oraz mebli. W porównaniu z meblami z litej deski są one tańsze, a zachowują naturalny wdzięk. Prezentują się one równie imponująco, dlatego ze względu na cenę, fornir jest bardziej popularny.

Mimo że meble w okleinie prezentują się doskonale, to są też bardziej wymagające i droższe niż laminowane. Okleina naturalna znajduje się więc pośrodku. Daje nam charakter prawdziwego drewna, przy zachowaniu niższej ceny. W porównaniu z laminatem jest mniej odporna, ale za to znacznie ładniejsza. Inną zaletą jest to, że meble fornirowane mogą mieć zupełnie dowolne wymiary, co podbija ich uniwersalność i możliwości.

Blaty laminowane - czy są lepsze?

Przy tworzeniu mebli bardzo często wykorzystuje się laminat. Charakteryzuje się on znacznie niższą ceną niż okleina naturalna czy lite deski, co przekłada się na ostateczny koszt mebli. Dodatkowo laminaty można otrzymać w bardzo szerokiej ofercie kolorystycznej. Ich odporność zależy od tworzywa, z jakiego został wykonany. Producenci laminatów ciągle idą naprzód, oferując klientom laminaty o coraz wyższej jakości i palecie kolorystycznej. Dzięki temu mamy bardzo szerokie możliwości przy tworzeniu mebli.

Zobacz nasze forniry

Fornir dębowy na stół

Jak wszystko, także i laminaty mają dwie strony medalu. Jeżeli decydujemy się tylko na blat wykonany przy pomocy laminatu, a nogi chcemy mieć drewniane, to widoczne będą różnice kolorystyczne i jakościowe. Jest to niewielka wada, ale dla prawdziwego estety może być to rażące. Laminaty mimo że są często wykorzystywane, to jednak nie zachwycają tak samo mocno, jak lite deski czy okleina naturalna. Producenci stają na głowie, natomiast nadal nie potrafią odwzorować charakteru prawdziwego drewna, co jest dużym minusem w momencie, gdy mebel ma się znaleźć w centralnym miejscu domu.

Drewniane stoły z litej deski

Stoły z litego deski prezentują się wyjątkowo, jednak należy pamiętać, że wymagają one solidnego zabezpieczenia i dbałości. Warto również mieć na uwadze higroskopijne właściwości drewna. Wilgotność powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym lub ogrzewanie podłogowe może mieć niekorzystny wpływ na blaty wykonane z litej deski. W tym wypadku istnieje ryzyko paczenia się drewna i powstania małych pęknięć. Zachowanie dobrego stanu drewna jest szczególnie ważne przy stołach rozkładanych, gdyż modyfikacje w deskach mogą uniemożliwić korzystanie z tej funkcji stołu. Trzeba również wspomnieć o wysokiej cenie litego drewna. Wykonanie mebli w 100 procentach z prawdziwych desek może naprawdę słono kosztować, na co nie każdy jest w stanie sobie pozwolić.

Powody, dla których korzystniej wybrać stół fornirowany

Stoły fornirowane to naturalne piękno w niższej cenie. Jeżeli zależy Ci na wyglądzie prawdziwego drewnianego stołu, a nie możesz sobie pozwolić na lite deski, najlepszym wyborem będzie stół pokryty fornirem. Mebel dzięki temu będzie zachwycał i ocieplał wnętrze, a otrzymasz go w korzystniejszej cenie. Mimo że laminat nie wymaga pielęgnacji oraz ostrożności, to nienaturalność materiału bardzo się odznacza. Dlatego, jeśli zależy nam wyglądzie, a stół ma się znaleźć w centralnym punkcie salonu, to zdecydowanie warto dopłacić do blatu z okleiny naturalnej. Jest to również produkt w pełni ekologiczny.

Pielęgnacja mebli fornirowanych

Stoły pokryte okleiną naturalną wymagają ostrożności i odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej traktować je jak lite drewno. Do czyszczenia używamy delikatnej ściereczki z jak najmniejszą ilością wody. Jeżeli zabrudzenie nadal będzie widoczne, należy użyć delikatnego środka czystości. Blaty czyścimy okrężnymi ruchami, dbając, aby wilgoć nie dostała się pod arkusze forniru, gdyż mogłoby to skutkować jego odklejeniem od powierzchni mebla. Główną wadą tego materiału jest to, że jest on podatny na uszkodzenia oraz można go w prosty sposób uszkodzić ostrym narzędziem. Decydując się na stół fornirowany, trzeba mieć na względzie również to, że może się on odbarwić, jeżeli zostawimy na nim kubek z gorącym napojem. Aby tego uniknąć należy go odpowiednio zabezpieczyć, stosując lakier odporny na działanie wysokich temperatur. Dodatkowym atutem fornirów i drewna jest z to, że można je odświeżyć, szlifując oraz ponownie malując. Meble nabierają wtedy drugiego życia i mogą służyć nam przez długi czas.

Wybór stołu o drewnianej fakturze nie należy wcale do najprostszych i wiedzą o tym Ci, który właśnie stoją przed podjęciem decyzji. Jeżeli zależy Ci na naturalnym wyglądzie, ale nie chcesz wydać krocia na lite deski, postaw na blat z okleiny naturalnej. Dopełni on wnętrze drewnianym look’iem, a przy okazji nie poniesiesz aż tak wysokich kosztów całego mebla.

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)