Filtruj według

Cena

Cena

  • 16,00 zł - 74,00 zł

Przekrój

Przekrój

Plastry

Plastry

Aktywne filtry

Co to są plastry drewna i jak je wykorzystać?

Plastry drewna to nic innego jak krążki z ciętego w plastry pnia drzewa. Drewniane krążki zyskują na popularności w branży wnętrzarskiej, bowiem z tych prostych naturalnych plastrów, tworzone są przeróżne dekoracje, kompozycje czy ozdoby na ślub. Bardzo często wykorzystuje się je jako element do ozdób ścian. Okrągłe, naturalne plasterki drewna tworzą na powierzchni przepiękne mozaiki 3D. Świetnie sprawdzają się także w nowoczesnych sypialniach, tworząc designerskie zagłówki. To jeszcze nie wszystkie zastosowania. Plastry drewna genialnie odnajdują się w roli izolacji termicznej i akustycznej, która dodatkowo zdobi pomieszczenie.

Drewno w takiej formie przepięknie prezentuje się w otoczeniu zieleni, tworząc tajemnicze ścieżki prowadzące wprost do naszego domu czy ogrodowej altany. W sieci znajdziesz bardzo wiele inspiracji, które podpowiedzą Ci, co możesz stworzyć samemu z plastrów drewna.

Jak suszyć plastry drewna?

Plastry, jak każde drewno chwilę po obróbce ma tendencję do pojawiania się nim pleśni oraz pęknięć. Aby temu zapobiec, należy je dokładnie osuszyć. Na rynku możesz zakupić już gotowe, wysuszone plastry, natomiast będzie się to wiązało z wyższym kosztem.

Plastry drewniane możesz wysuszyć samodzielnie. Istnieją domowe sposoby, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się pięknym drewnem na dłużej. Jednak jeżeli zależy Ci na czasie i wysokiej skuteczności możesz skorzystać ze zwykłej suszarni. Drewno powinno mieć dostęp do ciepłego powietrza i przechowywanie go w takich miejscach pozwoli na szybkie osuszenie. Należy jednak zwrócić uwagę na ułożenie plastrów tak, aby każdy z nich miał zapewniony dostęp do powietrza z dwóch stron.

Innym sposobem na osuszenie drewna jest przechowywanie plastrów w kartonie z trocinami. Takie rozwiązanie również wysuszy drewno, natomiast proces ten może trwać nawet kilka miesięcy. Warto mieć na uwadze, że drewno suche różni się nieco kolorem od drewna mokrego.

Jak zabezpieczyć plastry drewna?

Plastry można zabezpieczać preparatami przeznaczonymi do drewna. Zależnie od naszych potrzeb i przeznaczenia plastrów, może to być lakier bądź olej. Jeżeli wymaga tego nasz pomysł na aranżację lub ozdoba, którą wykonujemy, możemy użyć także specjalnych emulsji do drewna, które nadadzą plastrom dowolnie wybrany kolor.

Gdzie można kupić plastry drewniane?

Plastry wykonywane są z przeróżnych gatunków drzew. Dzięki temu możemy uzyskać produkty o różnych średnicach, zabarwieniach przekroju czy dekoracyjnej korze. Bardzo efektownie prezentują się plastry wykonane z brzozy ze względu na białą obwódkę. Krążki drewniane można dostać w składach drewna, tartakach lub w stolarniach. Również w naszym sklepie oferujemy klientom plastry wykonane z różnych gatunków drzew.

Jak wykonać ścianę z drewnianych krążków?

Naturalne, drewniane krążki na ścianie to “must have” aranżacji od kilku sezonów. Piękne struktury drewna i trójwymiarowy efekt zachwyca i zyskuje na popularności. Jak wykonać taką ścianę samemu? To naprawdę proste! Najlepiej zaopatrzyć się w plastry o różnych wymiarach, tak aby można było uzupełniać ścianę bardzo dokładnie oraz aby nie zostawały duże, wolne przestrzenie. Także cała kompozycja wygląda znacznie ciekawiej, jeśli nie jest utworzona z regularnych, identycznych wymiarów.

Przed rozpoczęciem montażu, ścianę należy wyczyścić oraz w razie potrzeby wyrównać. Nie ma konieczności specjalnego zabezpieczania powierzchni przed przyklejeniem plastrów. Kiedy mamy już oczyszczoną ścianę, na każdy krążek po kolei nakładamy niewielką ilość kleju montażowego i przyczepiamy do ściany. Wokół większych krążków układamy małe plastry i doglądamy, jak powoli powstaje nasza kompozycja. Krążki nie wymagają zabezpieczenia preparatami, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby przed montażem pokryć je warstwą zabezpieczającą lakieru do drewna. Należy również zwrócić uwagę, aby plastry nie wychodziły poza ścianę. Może to popsuć wizualny efekt oraz naszą pracę. Aby tego uniknąć, a jednocześnie wypełnić wolne przestrzenie, można przyciąć krążki na równo z końcem ściany. Gotowe! Pozostaje już tylko cieszyć się wykończoną, designerską powierzchnią.