Okleiny naturalne

Okleiny naturalne

Aktywne filtry

Lamele dębowe gr. 4 [mm] - lamele szykujemy pod indywidualne zamówienia, w celu zakupu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Długość lameli: 2200-2700 mm Klasa jakości A/A Cennik:...

Naturalne okleiny, które są dostępne na Ewood, dzielą się na forniry i lamele drewniane. Jest to opcja droższa od sztucznych oklein, ale za to w 100% ekologiczna oraz naturalna. To właśnie wyróżnia fornir i lamele na tle syntetycznych laminatów. 

Okleiny naturalne przodują nad tymi sztucznymi przede wszystkim ze względu na wygląd, co czyni je produktami szlachetnymi oraz eleganckimi. Jeśli myślisz nad renowacją mebli lub nową aranżacją mieszkania, to warto w tym celu użyć okleiny naturalne, takie jak lamele drewniane i forniry. 

Rodzaje okleiny meblowej 

Okleina dębowa lub egzotyczna jest stosowana nie tylko do mebli, ale także do blatów, wykończeń, aranżacji wnętrza, łuków konstrukcyjnych, a nawet paneli podłogowych, ściennych i sufitowych. Okleiny naturalne dostępne na Ewood dzielą się na forniry i lamele drewniane.

  • Forniry - są bardzo cienkimi płatami drewna, które powstają w procesie skrawania. Okleina egzotyczna lub dębowa, którą produkuje się w ten sposób, jest całkowicie naturalna i ekologiczna. W ostatnim etapie obróbki fornir uszlachetnia się woskiem, olejem lub lakierem. Forniry są bardzo cienkimi płatami drewna (od 0,8 do 3 milimetrów), dlatego idealnie sprawdzają się jako okleina naturalna do mebli, ale także jako element dekorujący ściany lub sufity. Fornir dzieli się na egzotyczny i naturalny. Ten pierwszy wykonywany jest z drewna mahoniowego czy czeczoty, natomiast drugi produkowany jest m.in. z sosny, jesionu, olchy, dębu, dzięki czemu powstaje np. okleina dębowa naturalna.

  • Lamele - jest to także naturalna okleina, ale grubsza od fornirów, dzięki czemu jej zastosowanie jest szersze. Lamele produkowane są na zimno, a ich wygląd pozytywnie wpływa na odczucia estetyczne. Lamele są też giętkie, dzięki czemu sprawdzają się w budownictwie, np. przy konstrukcji łuków. Znajdują zastosowanie przy blatach i frontach szafek, jako panele ścienne i sufitowe, okleina dębowa czy sosnowa sprawdzi się także jako element łączący meble. 

Okleiny meblowe - sprawdzony sposób na dekoracje

Okleiny meblowe to świetny sposób, aby odmienić wnętrze, dodać nowe dekoracje oraz odświeżyć stare meble. Jest to łatwa droga, aby wprowadzić zmiany w pomieszczeniach i zbudować zupełnie nowy klimat. Okleiny meblowe są bardzo trwałym materiałem, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. Nie niszczą się szybko, a mnogość wzorów i odcieni pozwala na tworzenie prawdziwych arcydzieł oraz niesamowitych ozdób. Wnętrza, w których wykorzystana została okleina meblowa, nabierają przytulności i naturalności. Wystarczy umieścić w sypialni zagłówek z okleiną imitującą naturalne drewno lub okleić nią stare meble w kuchni, a pomieszczenie zmienia się nie do poznania.

Okleiny meblowe - wykonanie

Okleina meblowa produkowana jest naturalnego drewna, a dokładnie z jego cienkich płatów, wytworzonych na zasadzie skrawania płaskiego. Okleiny często posiadają lateksowe wykończenie, które jest nietoksyczne i bezwonne, co sprawia, że nadają się zarówno do pokoju dziecka, jak i dla alergika. Okleiny wysokiej jakości są niesamowicie odporne, również na zarysowania oraz płowienie. Oklein meblowych używamy głównie do renowacji mebli laminowanych oraz do odnawiania drzwi czy framug. Na rynku dostępne są także okleiny, które sprawdzają się do surowego drewna, natomiast powszechnie uważa się, że drewniane meble znacznie lepiej odnowić przy pomocy preparatów do renowacji drewna.

Jaka powinna być dobra okleina?

Dobrze wybrana okleina może zdobić meble przez wiele lat. Na co więc zwrócić uwagę w sklepie, aby cieszyć się nią przez długi czas? Jest kilka parametrów, na które warto zerknąć podczas wybierania okleiny meblowej. Pierwszym z nich jest grubość laminatu, która zapewnia łatwe czyszczenie i odporność. Kolejną kwestią jest klej. Powinien być na tyle mocny, aby utrzymać okleinę na meblach przez długi czas, natomiast musi być również łatwy do odklejenia, aby w razie chęci zmiany designu nie zniszczyć mebla. W sklepie warto również zwrócić uwagę na rozmiary. Powinny być one większe niż element, który chcemy nim okleić. Ostatnią kwestią jest wygląd. W głównej mierze zależy on od Twojej prywatnej preferencji, natomiast trzeba mieć na względzie to, że niektóre wzory będą powiększać optycznie pomieszczenie, a inne będą je pomniejszać.

Montaż okleiny meblowej

Okleinę w pierwszym etapie należy dokładnie przyciąć. Większość z nich posiada zazwyczaj kratki zaznaczone na warstwie ochronnej. Dzięki temu w łatwy sposób można od razu przystąpić do precyzyjnego docinania materiału.

Samo przyklejenie okleiny także nie jest trudne, natomiast wymaga koncentracji oraz niewielkiej wprawy. Warto na początek wziąć na warsztat mniejsze, płaskie powierzchnie. W przypadku okleiny bez warstwy klejącej, na przygotowaną podłogę lub element nakładamy klej, i dociskamy materiał do powierzchni. Warto również w miarę możliwości przycisnąć całość ciężkim przedmiotem do momentu związania kleju.