Forniry europejskie i egzotyczne

Forniry europejskie i egzotyczne

Aktywne filtry

Fornir to naturalna okleina meblowa, która wykonana jest z pojedynczych płatów drewna, uszlachetnianych w ostatnim etapie produkcji. Już od wielu lat stosowana jest do odnawiania oraz ozdabiania mebli. Fornir wyrobił sobie renomę, która powoduje, że bez względu na upływ czasu, materiał uważany jest za luksusowy oraz szlachetny. Tą trwałą i ekskluzywną okleinę możesz znaleźć w naszym sklepie. Oferujemy forniry egzotyczne i europejskie.

Czym jest fornir?

Fornir naturalny wytwarzany jest poprzez skrawanie wierzchniej powierzchni drewna naturalnego. Dzięki temu powstają bardzo cienkie płaty drewna - zwykle o grubości od 0,8 do 3 milimetrów. Forniry europejskie i egzotyczne są połączeniem poszczególnych płatów z zachowaniem kolejności skrawania drewna. Na Ewood znajdziesz forniry wykonane z dębu, jesionu, olchy, buku, sosny, czeczoty czy orzecha amerykańskiego.

Forniry często stosuje się na meblach po to, aby uzyskać naturalny efekt. Są one droższe niż zwykła okleina, ale trzeba pamiętać, że jest to ekologiczne drewno, a ten fakt przekłada się na jego ostateczny wygląd. Najlepsze wrażenie robią naturalne słoje, które są wyraziste. Trzeba pamiętać, że w naturze nie znajdziemy dwóch takich samych słojów, dzięki czemu fornir europejski czy egzotyczny jest tak wyjątkowy.

Gdzie stosuje się forniry egzotyczne i europejskie?

Fornir europejski i egzotyczny najczęściej stosuje się jako okleinę meblową (najchętniej do mebli kuchennych, łazienkowych i salonowych), ale używa się ich także do oklejania drzwi oraz okien. Forniry znajdują również zastosowanie w budownictwie - zwłaszcza przy ściankach działowych.

Zalety fornirów

Pierwszą i podstawową zaletą, dla której wybiera się zazwyczaj ten rodzaj okleiny meblowej, jest piękny i unikalny wygląd (nie uzyska się takiego, np. wybierając sztuczną okleinę). Forniry europejskie oraz egzotyczne są alternatywą dla mebli całościowo wykonanych z naturalnego drewna, będą też tańsze. Oprócz swej estetycznej zalety forniry są także:

  • • odporne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne,

  • • długowieczne, nie wpływa na nie negatywnie oddziaływanie promieni słonecznych,

  • • oryginalne - każdy wzór forniru jest inny.

Fornir egzotyczny i europejski - rodzaje i różnice

Naturalne forniry dzieli się na dwa rodzaje: europejskie i egzotyczne. Różnica ta wynika z rodzaju użytego drzewa stosowanego do produkcji.

  • Fornir europejski - wykonuje się z drzew takich jak dąb, sosna, olcha, buk, jesion. Powstaje w procesie skrawania drzewa. Uzyskuje się dzięki temu naturalny efekt.

  • Fornir egzotyczny - ten rodzaj również produkuje się z naturalnego drewna, ale uzyskuje się go z drzew egzotycznych gatunków, np. zebrano, mahoń, czeczota, orzech amerykański.

Forniry europejskie i egzotyczne wybierane są przez poszukiwaczy naturalnego piękna. Syntetyczne laminaty i okleiny nie dadzą takiego efektu jak forniry.