Jakie meble można ozdobić fornirem drewnianym?

Opublikowany : 2023-07-21 - Kategorie : Ogólne

Jakie meble można ozdobić fornirem drewnianym?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na odnowienie swoich starych mebli, aby nadać im nowego życia. Jednym z popularnych sposobów na to jest fornirowanie drewnem. W tym artykule omówimy, jakie meble można nim ozdobić, które gatunki drewna najlepiej nadają się do fornirowania oraz jak przygotować mebel do tego procesu. Zapraszamy do lektury!

Czy fornir naturalny sprawdzi się dla każdego rodzaju mebli?

Fornir drewniany to materiał, który może ozdobić wiele rodzajów mebli. Najczęściej stosuje się go do pokrywania blatów stołów, szafek kuchennych, komód czy biurek. Dzięki temu meble zyskują nowoczesny i elegancki wygląd. Fornir drewniany jest również bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy mebel nadaje się do fornirowania. Najlepiej sprawdzą się te wykonane z litego drewna lub sklejki. Meble z płyt wiórowych lub MDF mogą być fornirowane, ale należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni przed nakładaniem forniru.

Największą popularnością cieszą się meble kuchenne i łazienkowe ozdobione fornirem drewnianym. Blaty kuchenne pokryte fornirem stanowią ładne uzupełnienie wystroju kuchni. Dodatkowo można je odnawiać poprzez szlifowanie i malowanie. Warto zabezpieczyć blat olejem naturalnym dzięki czemu może mieć kontakt z żywnością. Natomiast meble łazienkowe z fornirowanymi frontami prezentują się bardzo elegancko i dodają pomieszczeniu charakteru.

Jakie gatunki drewna najlepiej nadają się do fornirowania mebli?

Wybór odpowiedniego gatunku drewna do fornirowania mebli jest kluczowy dla uzyskania pożądanego efektu. Najlepiej nadają się do tego celu drewna twarde, o gęstej strukturze i jednolitej barwie. Dzięki temu fornir będzie miał równomierną fakturę i kolor, co wpłynie na estetykę całego mebla.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych gatunków drewna do fornirowania mebli jest dąb. To twardy i trwały materiał, który charakteryzuje się pięknym rysunkiem słojów. Innym popularnym wyborem są orzechy, które mają ciepłą barwę i delikatny wzór słojów. Warto również rozważyć fornirowanie mebli jesionem lub klonem, które są bardziej miękkie od dębu, ale równie trwałe i estetyczne.

Należy jednak pamiętać, że dobór gatunku drewna powinien być dostosowany do stylu mebla oraz jego przeznaczenia. Na przykład w przypadku mebli ogrodowych najlepiej sprawdzą się gatunki odporniejsze na warunki atmosferyczne, takie jak teak czy mahoniowiec. Z kolei w przypadku mebli biurowych warto postawić na elegancki fornir z drzewa wiśniowego lub palisandru.

Jak przygotować mebel do fornirowania?

Przygotowanie mebla do fornirowania jest kluczowe, aby uzyskać najlepsze efekty i trwałość ozdoby. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni mebla z kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń. Następnie należy usunąć stare wykończenie, takie jak farba lub lakier, za pomocą papieru ściernego lub środka chemicznego. W przypadku starych mebli warto również sprawdzić stan drewna i ewentualnie naprawić ubytki.

Po oczyszczeniu i przygotowaniu powierzchni mebla należy dokładnie zmierzyć wymiary i kształt elementów, które będą pokryte fornirem. Następnie należy przygotować fornir drewniany, który będzie pasował do wymiarów mebla oraz jego stylu.

Kolejnym etapem jest naklejenie forniru na powierzchnię mebla. Aby to zrobić, należy nałożyć klej na obie powierzchnie - zarówno na fornirze, jak i na meblu - a następnie delikatnie docisnąć fornir do powierzchni mebla. Ważne jest, aby unikać pęcherzyków powietrza pod fornirem oraz zapewnić równomierne rozłożenie kleju. Po nałożeniu forniru należy docisnąć go do powierzchni mebla w prasie lub za pomocą ścisków stolarskich.

Czy fornirowanie to dobry pomysł na odnowienie starego mebla?

Fornirowanie mebli to doskonały sposób na odnowienie starych mebli i nadanie im nowego życia. Dzięki temu procesowi, można uzyskać piękne i trwałe wykończenie, które będzie się prezentować znacznie lepiej niż malowanie czy lakierowanie. Fornir drewniany jest bardzo elastyczny i łatwo go dopasować do kształtu mebla, co pozwala na uzyskanie idealnego efektu końcowego.

Warto pamiętać, że fornirowanie mebli to proces wymagający pewnej wiedzy i umiejętności. Nie każdy mebel nadaje się do fornirowania, a nieprawidłowe przygotowanie powierzchni może skutkować niedoskonałościami w wykończeniu. Dlatego przed przystąpieniem do pracy warto zasięgnąć porady specjalisty lub dokładnie zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi fornirowania mebli.

Fornir drewniany czy malowanie mebli - co wybrać?

Wybór między fornirowaniem mebli a malowaniem ich na nowo może być trudny, ale zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest stan mebla - jeśli jest on w dobrym stanie i ma wartość sentymentalną, to lepiej wybrać fornirowanie. Malowanie mebla może go zniszczyć lub zmienić jego charakter, co niekoniecznie będzie pożądane.

Kolejnym czynnikiem jest styl wnętrza - jeśli chcemy zachować naturalny wygląd drewna, to fornirowanie będzie lepszym rozwiązaniem. Malowanie mebla na biało lub w innym kolorze może być dobrym pomysłem, jeśli chcemy uzyskać nowoczesny lub skandynawski styl wnętrza.

Ostateczna decyzja powinna zależeć od naszych preferencji i celów. Fornirowanie mebli może być droższe niż malowanie, ale daje nam możliwość zachowania naturalnego piękna drewna. Z drugiej strony, malowanie mebli pozwala na uzyskanie zupełnie nowego wyglądu i dopasowanie ich do reszty wystroju wnętrza.

FAQ:

  • Jakie są zalety wykorzystania forniru?

Jedną z największych zalet forniru drewnianego jest jego naturalność. Fornir stanowi “budżetowe” rozwiązanie dla mebli litych i drewnianych, nadając im jednocześnie wyrafinowany i szlachetny wygląd.

  • Jak dbać o meble ozdobione fornirem drewnianym?

Po pierwsze, nie należy ich narażać na nadmierną wilgoć ani wysoką temperaturę. Drewno może ulec odkształceniom i zniszczeniom w wyniku zmiany warunków atmosferycznych. Fornir drewniany wymaga delikatnego podejścia, dlatego najlepiej używać do tego celu miękkiej szmatki lub gąbki.

  • Jakie są najważniejsze etapy fornirowania mebli?

Prace należy rozpocząć od przygotowania i wyczyszczenia powierzchni na której mocowany będzie fornir. Kolejnym etapem jest przygotowanie forniru drewnianego i dopasowanie go do wymiarów mebla. Po nałożeniu forniru konieczne jest nałożenie warstwy lakieru lub oleju w celu zabezpieczenia powierzchni.

  • Jakie meble można ozdobić fornirem?

Zaletą forniru drewnianego jest jego uniwersalność. Można go stosować do różnych rodzajów mebli - od stołów i krzeseł po szafki i komody. Sprawdzi się również na powierzchniach blatów kuchennych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)