Kantówki dębowe jako pomysłowe wykończenie kominka

Opublikowany : 2020-09-30 - Kategorie : Porady

drewno na kominek

Aranżacja salonu nabiera nowego znaczenia i charakteru, jeśli skupimy się na detalach. To one często stanowią te najbardziej wyróżniające się elementy w pomieszczeniu. Wyznaczają jego styl i podkreślają zmysł estetyczny domowników. Nie inaczej jest z wykończeniem kominka. Sprawdź, jak kantówki dębowe do kominka mogą odmienić wygląd nie tylko paleniska, ale także całego wnętrza.

Czym charakteryzują się kantówki z drewna dębowego?

Najprościej mówiąc, kantówki, zwane także legarami, to drewniane belki o kwadratowym przekroju. Oprócz dębu do ich wykonania stosuje się także drzewa iglaste, jednak to właśnie ten pierwszy typ jest szczególnie cenione zarówno jako materiał budowlany, jak i wykończeniowy. Tworzone z tego długowiecznego drzewa odznaczają się niezwykłą wytrzymałością, dlatego zyskały tak wielu zwolenników.

Kantówki wykonane z drewna dębowego mogą mieć różne wymiary, dzięki czemu można je dostosować do konkretnych modeli kominków. Przekrój kantówek to kwadrat o bokach wynoszących zwykle od 10 do 30 cm. Ich długość natomiast zazwyczaj nie przekracza 3 metrów. Wiele producentów drewnianych elementów jest jednak otwartych na niestandardowe rozmiary legarów, dzięki czemu nie trzeba rezygnować z tego drewna do wykończenia kominka.

Drewno dębowe to nie tylko niezwykła wytrzymałość zawdzięczana wyjątkowym właściwościom tego powszechnego dla polskiego klimatu drzewa. Wyróżniają je także walory estetyczne cenione przez wielbicieli eleganckich rozwiązań. Warto więc tak zaaranżować salon, by konstrukcje z legarów były wyeksponowane. Nie musimy martwić się o zachowanie wybranego stylu wystroju pokoju - drewno można łączyć niemal z każdym typem wnętrza - zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym. Wybierając więc dębowe belki do wykończenia kominka, możemy być pewni, że palenisko zyska nowy, unikalny charakter i stanie się wyjątkową ozdobą salonu.

Kantówki strugane

Kantówki strugane po specjalnej obróbce najlepiej prezentują się jako belki ozdobne we wnętrzach, także jako wykończenie kominka. Wyróżnia je gładka powierzchnia, dzięki której dotknięcie drewna nie grozi skaleczeniem się drzazgą. Kantówki strugane mają też perfekcyjny kształt dzięki równemu przycięciu boków legarów. Ta specjalna obróbka umożliwia wykorzystanie dębowych belek do ich późniejszych modyfikacji, czyli malowania, lakierowania lub bejcowania.

Kantówki szczotkowane

Ciekawym pomysłem na wykończenie drewna jest jego szczotkowanie, zwane także strukturyzowaniem. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy efekt postarzanego drewna. Nie wszystkie gatunki nadają się jednak do takiej obróbki. Najlepiej sprawdzi się drewno miękkie, np. sosna, ale także takie, które mają widoczne przyrosty (słoje), jak np. dąb.

Szczotkowanie polega na zebraniu miękkiej warstwy przyrostu drewna. Taką obróbkę można bez kłopotu wykonać samemu - wystarczy zaopatrzyć się w specjalną szczotkę, którą nakłada się na domową wiertarkę. Szczotkować drewno należy zawsze wzdłuż słojów. Jeśli lubimy naturalne, ekologiczne wnętrza, takie rozwiązanie będzie idealne.

Kantówki dębowe cena

Koszt wykończenia kominków kantówkami dębowymi jest uzależniony od liczby, grubości i długości belek. Cena dodatkowo wzrośnie, jeśli będziemy potrzebować drewniane elementy o niestandardowym wymiarze, niedostępnym na stałe w ofercie producenta. Przykładowo za dębowy legar o przekroju nieprzekraczającym 100 × 100 cm oraz długości 1 metra na pewno zapłacimy poniżej stu złotych. Wraz ze zwiększaniem wymiarów cena może wzrosnąć nawet do ponad 300 zł za sztukę 3-metrowej kantówki. Należy pamiętać, że legary strugane zawsze będą nieco droższe, jednak często przynoszą dużo lepszy efekt. Warto zainwestować w dodatkową obróbkę drewna.

Zobacz nasze kantówki do kominka!

kantówki

Kantówki strugane jako drewno na kominek

Palenisko w salonie budzi wiele pozytywnych skojarzeń. Daje nie tylko niezbędne ciepło w zimowe miesiące, ale także tworzy niezwykły klimat. Sprawia, że całe pomieszczenie jest bardziej przytulne i chce się w nim przebywać. Jednak budowla ta nie tylko umila atmosferę panującą we wnętrzu, ale uatrakcyjnia także jego wygląd. Kluczowe jest jednak odpowiednie wykończenie kominków.

Jednym z oryginalnych pomysłów na nadanie naszemu kominkowi oryginalnego wyglądu jest wzbogacenie go o elementy drewniane. Doskonale komponują się z innymi materiałami, które służą do obłożenia paleniska. Drewniana belka nad kominkiem to nowoczesny sposób na wykorzystanie estetycznego wyglądu kantówek dębowych.

Jak ozdobić drewnianą belkę nad kominkiem?

Kantówki drewniane tworzące gzyms na obudowie kominka mogą pełnić rolę dekoracyjnej półki. Prostota i lekkość tego elementu doskonale będą łączyć się z dodatkowymi ozdobami, takimi jak zdjęcia w ramkach czy kompozycje ze sztucznych roślin (żywe mogą ucierpieć od zbyt wysokiej temperatury). Doskonałym pomysłem jest też ustawienie na półce świeczek, które będą naturalnie korespondować z ogniem wydobywającym się z wnętrza paleniska. Na święta z kolei belka może być ozdobiona kolorowymi światełkami, które w połączeniu z palącymi się drewienkami będą pełnić rolę klimatycznego oświetlenia w pomieszczeniu.

Kantówki do wykończenia kominka można pomalować, wybierając elementy strugane. W ten sposób palenisko może być utrzymane w jednolitej kolorystyce. Obecnie jednym z modniejszych odcieni w salonie jest biel. Gipsowe płytki imitujące cegłę w połączeniu z półką z kantówek o tej barwie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, gdzie królują jasne odcienie.

FAQ:

1. Jak ozdobić kominek kantówkami?

Oryginalnym i funkcjonalnym pomysłem na dodatkowy element wykończenia kominka jest drewniana belka nad kominkiem wykonana z dębowych kantówek struganych. Można ustawić na niej świeczki lub zdjęcia, ozdobić lampkami na łańcuchu lub skorzystać z jeszcze innego kreatywnego sposobu na dekorację kominka.

2. Co wyróżnia kantówki wykonane z drewna dębowego?

Kantówki drewniane można wykonywać z kilku różnych gatunków drzew, ale to dębowe belki odznaczają się nieprzeciętną wytrzymałością. Są przy tym niezwykle eleganckie i estetycznie wykonane.

3. Ile kosztują kantówki do wykończenia kominka?

Cena kantówek jest uzależniona od ich długości i wielkości przekroju. Nieco więcej będą kosztować także kantówki strugane. Koszt za sztukę zaczyna się już od ok. 20 złotych i może wzrosnąć do kilkuset złotych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)