Z jakiego drewna zbudować płot?

Opublikowany : 2021-06-07 - Kategorie : Ogólne

Drewno do wykonania płotu

Stalowe lub aluminiowe ogrodzenie nie zawsze pasuje do stylu posesji. Warto wówczas rozważyć instalację płotu drewnianego: spełnia funkcje popularnych parkanów metalowych, jest bardziej ekologiczny, a skonstruowany samodzielnie stanowi dodatkowo powód do dumy. Jakie drewno wybrać na drewniany płot? Przygotowaliśmy kilka ciekawych pomysłów.

Drewno do ogrodzenia – zalety

Chociaż ogrodzenia stalowe czy aluminiowe są znacznie popularniejsze od drewnianych, obydwa rodzaje mają swoje wady i zalety. Parkany z drewna zapewniają prywatność użytkownikom posesji, zabezpieczają także działkę przed nieproszonymi gośćmi oraz zwierzętami. Zastosowanie drewna do ogrodzenia jest w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem. Przygotowaliśmy listę cech, które wyróżniają przęsła z tego surowca.

  • Ekologia – drewno jest materiałem odnawialnym, a jego pozyskiwanie oraz późniejszy rozkład to procesy znacznie prostsze od wydobycia i przetwarzania metalu, nie stanowią więc zbyt dużego zagrożenia dla środowiska.
  • Uniwersalność – płot drewniany doskonale pasuje zarówno do zabudowań tradycyjnych, przypominających na myśl wiejską chatkę, jak i nowoczesnych, minimalistycznych posesji, szczególnie z dodatkami w stylu eko.
  • Szlachetność materiału – drewno to surowiec, który przywołuje pozytywne skojarzenia, co sprawia, że ozdobiona nim posesja, a także jej użytkownicy wydają się otwarci i przyjaźni.
  • Moda – w ostatnim czasie rosnącym trendem jest powrót do naturalnych rozwiązań, dlatego wytrzymałe drewno do ogrodzeń stosuje się coraz częściej.
  • Prostota montażu – instalacja lekkich przęseł przebiega szybko i sprawnie.
  • Atrakcyjna cena – nawet najwyższej jakości materiał Ewood jest oznaczony niewygórowaną ceną, zatem z pewnością każdy może znaleźć w naszej ofercie coś na własną kieszeń.

Przeczytaj także: Jak zrobić ławkę ogrodową z drewna krok po kroku?

Jakie drewno wybrać na drewniany płot?

Po podjęciu decyzji o budowie ogrodzenia, trzeba zadać sobie pytanie, jakie drewno wybrać na drewniany płot. Na rynku znaleźć można wiele gatunków tego surowca, warto więc wiedzieć, które z nich okażą się dobrą inwestycją. Najpopularniejsze drewno na ogrodzenia w Polsce to sosna, jodła i świerk. I nic dziwnego – są dosyć tanie i odporne na pękanie. Sosna świetnie wchłania impregnaty, a także bardzo łatwo ulega barwieniu. Wysoka jakość surowca Ewood w połączeniu z regularną konserwacja sprawia, że takie płoty mogą służyć bardzo długo.

Inne drzewa warte uwagi to dąb i jesion. Lamele wykonane z dębu cechuje ponadprzeciętna trwałość. Trzeba też zwrócić uwagę na charakterystyczny wygląd – małe sęki, widoczne na dębowym drewnie na ogrodzenia o wykończeniu z połyskiem, są ciekawą ozdobą parkanu. Jesion to również drewno o właściwościach dekoracyjnych. Ponadto jest odporne na pękanie i łatwo poddaje się obróbce mechanicznej. Sezonowane i odpowiednio zabezpieczone drewno do budowy płotu gwarantuje powstanie solidnej bariery.

Konserwacja drewna do ogrodzenia

Warto pamiętać, że każdy rodzaj drewna wymaga odpowiedniej konserwacji, by ogrodzenie na długo pozostawało ozdobą oraz cieszyło oczy użytkowników działki. Nawet pospolity materiał może być znacznie trwalszy i piękniejszy od drogich, egzotycznych gatunków, o ile będzie poddawany regularnej pielęgnacji.

Impregnacja kompleksowymi środkami chroni drewno do ogrodzenia przed działaniem czynników atmosferycznych, a także przed owadami, pleśnią i grzybami. Oczyszczony surowiec wystarczy pokryć emulsją zgodnie z zaleceniami producenta.

Przeczytaj także: Jak zrobić stolik z plastrów drewna?

Dodatkową zaletą dostępnych na rynku rozwiązań jest zmiana koloru drewna na ogrodzenie. Preparaty uwydatniają naturalny rys słojów i nadają materiałowi głęboki odcień. Odpowiednio zabezpieczone, solidne drewno do budowy płotu Ewood pozostanie pięknym obramowaniem posesji na długo.

Drewno do ogrodzenia – dodatkowe wskazówki

Przy zakupie oraz konstrukcji płotu z drewna trzeba zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii, które wpłyną na trwałość ogrodzenia.

  • Podczas wyboru materiału warto zdecydować się na drewno sezonowane Ewood, poddane procesowi powolnego suszenia, aby zmniejszyć jego wilgotność i uodpornić na pękanie.
  • Grubsze części (lamele czy deski) drewna na ogrodzenie gwarantują, że parkan będzie stabilny.
  • Instalacja słupków z solidnej dębiny wzmocni przęsła z drewna.
  • Elegancka podmurówka nie tylko zapobiega przed butwieniem drewna przy gruncie, ale przygotowana z kamienia naturalnego lub bloczków betonowych wygląda wyrafinowanie.

Projekt ogrodzenia z drewna nie musi być testem umiejętności konstruktorskich czy stolarskich. Drewno do budowy płotu oferowane przez nasze przedsiębiorstwo sprawia, że stworzenie parkanu dopasowanego do potrzeb użytkowników działki jest niezwykle proste. Zabezpieczona instalacja stanie się wówczas skuteczną barierą i powodem do dumy na wiele lat, a być może rozwinie także zainteresowanie pracą z drewnem. Ewood dostarcza wysokiej jakości surowiec do wielu zastosowań, zapraszamy zatem do zapoznania z pełnym katalogiem produktowym firmy.

FAQ

1. Dlaczego warto wybrać płot drewniany?

Wykorzystanie drewna do budowy płotu ma wiele korzyści, przede wszystkim warto jednak zwrócić uwagę na uniwersalność oraz lekkość takiej konstrukcji. Drewno do ogrodzenia pasuje zarówno do posesji w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym, jest ekologiczne, a instalacja przebiega szybko i sprawnie. Szlachetny materiał Ewood to gwarancja atrakcyjnej ceny oraz stabilności na wiele lat.

2. Jakie drewno do budowy płotu wybrać?

Z oferty Ewood szczególnie polecamy lamele z jesionu, dębu albo sosny. Drewno do ogrodzenia z jesionu i dębu jest solidne oraz odporne na pękanie, natomiast sosna doskonale wchłania impregnaty lub środki do zmiany koloru.

3. Jak dbać o drewno do ogrodzenia?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią konserwację. Impregnacja kompleksowymi środkami dostępnymi na rynku sprawia, że drewno do ogrodzenia Ewood jest jeszcze bardziej odporne na warunki atmosferyczne, pękanie, a także działanie grzybów czy owadów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)