Co to jest fornir i gdzie go kupić?

Opublikowany : 2019-08-07 - Kategorie : Artykuły o fornirze

Fornir jest materiałem powszechnie stosowanym w wielu wyrobach drewnianych - panelach czy okleinach. Mimo że spełnia wiele funkcji oraz jest popularnym materiałem w branży budowlano-dekoracyjnej, wciąż mało informacji pojawia się na jego temat, dlatego dziś przybliżymy tę tematykę.

Co to jest i jak powstaje?

Fornir jest to nic innego jak bardzo cienkie plastry, powstające w procesie ścierania drewna. Najczęściej mają one grubość od 1 do 3 milimetrów oraz dzięki wykorzystaniu różnych gatunków drzew, posiadają one zróżnicowane wzory. W ostatniej części produkcji, materiał zabezpieczany jest laminatem, aby trwałość forniru została zachowana na dłużej. Fornir najczęściej stosuje się, jako formę okleiny meblowej do odnawiania i wykończenia, a także do ścianek działowych. Mimo że okleina wykonana z forniru jest stosowana od stuleci, to wciąż jej cena jest relatywnie wysoka.

co to jest fornir

Rodzaje forniru - modyfikowany, naturalny czy amerykański

Ze względu na rodzaj wykorzystywanego drewna do produkcji forniru, możemy wyróżnić trzy rodzaje tego materiału.

Zobacz nasze forniry!

Pierwszym z nich jest fornir naturalny, powstający w procesie ścierania naturalnych drzew, na przykład sosnowego lub dębowego. Aby zachować ciągłość wzoru, szczególną uwagę należy zwrócić na łączenie otrzymanych płatów, w dokładnej kolejności skrawania.

Drugim rodzajem, który w ostatnim czasie jest najbardziej popularny, jest fornir modyfikowany. Na rynku można go znaleźć również pod nazwą egzotyczny. Modyfikowany fornir to płaty naturalnego drewna, które zostały poddane wcześniej obróbce w postaci barwienia, usuwania wad i klejenia w bloczki. Kolejność ściągania drewna z drzewa nie ma w tym przypadku znaczenia, gdyż najistotniejsze jest utworzenie odpowiedniego wzoru. Dzięki temu możemy uzyskać materiał niesamowicie imitujący naturalne usłojenie egzotycznych gatunków drewna np. afrykańskich.

Innym rodzajem są forniry amerykańskie, które są tworzone tak, aby jak najtrafniej odwzorowywać gatunki drzew występujących w Ameryce. Bardzo popularny jest fornir imitujący orzech amerykański, bądź amerykańską czereśnię.

Który z nich jest lepszy?

Ze względu na to, że fornir modyfikowany jest pozbawiony wad, uważa się, że jest również mniej narażony na uszkodzenia niż naturalna wersja. Bez względu na strukturę możesz być natomiast pewny, że wysokogatunkowy fornir niezależnie od rodzaju posłuży Ci przez długi czas.

Zalety materiału fornirowanego

Fornir to niesamowicie luksusowy materiał, który nadaje meblom ekskluzywnego wyglądu. Dodatkowo jest znacznie bardziej odporny na uszkodzenia, zarysowanie czy zalanie niż okleiny laminowane. Odpowiednia pielęgnacja forniru potrafi zapewnić mu długowieczność. Nawet po kontakcie z wodą, struktura oraz wygląd okleiny fornirowanej pozostają bez śladu, dlatego w razie wypadku bardzo łatwo doprowadzić ją do stanu idealnego.

Wady użytkowania forniru

Pierwszą wadą forniru będzie przede wszystkim cena. Niestety, ale luksusowe wykończenia nie należą do najtańszych i tak jest również w przypadku forniru. Jak to się mówi “coś za coś”. Decydując się na meble fornirowane, wybieramy bardzo wysoką jakość materiału, która będzie służyć nam długie lata.

Inną wadą są okrojone możliwości czyszczenia oraz mała odporność na środki czyszczące. Mimo że fornir jest okleiną trwalszą niż te laminowane, to jednak nie tak trudno go uszkodzić np. stosując środki przeznaczone do drewna. Do czyszczenia powierzchni fornirowanych nie należy stosować środków zawierających alkohol, który może ją zmatowić. Tak samo wszystkie tłuste zabrudzenia niosą ryzyko brzydko prezentujących się plam. Mimo że fornir jest odporniejszy niż okleiny laminowane to jest również narażony na tego typu zniszczenia. Warto zapamiętać, aby w razie wypadku usunąć plamy z forniru w możliwie najszybszym czasie.

Jak pielęgnować fornir?

Wiemy już, że posiadanie okleiny fornirowanej to niepodważalne walory estetyczne wykończonych nim mebli, ale i większe wymagania odnośnie pielęgnacji. Aby okleina przetrwała na długie lata, należy ją odpowiednio traktować i omijać detergenty szerokim łukiem. Do czyszczenia mebli fornirowanych najlepiej sprawdza się szmatka i ciepła woda, a w przypadku mocniejszych zabrudzeń można użyć delikatnego mydła.

Czego oprócz alkoholu powinno się jeszcze unikać przy pielęgnacji forniru? Przede wszystkim zrezygnujmy z preparatów zalecanych do drewna tj. mleczka czy balsamy oraz z produktów nabłyszczających. Delikatna forma forniru może zostać przez nie zniszczona, a także mogą pojawić się na niej smugi. Należy także wystrzegać się środków z octem czy amoniakiem, mogących naruszyć impregnat. Strzeżmy też meble fornirowane od kontaktu z gorącą wodą oraz parą wodną, która może spowodować odklejenie się forniru.

Fornir nie jest wymagający tylko w sprawie samych preparatów. Dużą rolę odgrywają tutaj także materiały, których używamy. Okleina fornirowana nie toleruje szorstkich gąbek, pozostawiających smugi, a także ściereczek o długim włóknie czy ściereczek z właściwościami ścieralnymi. Te pomoce zostawmy do innych prac domowych. Natomiast jeśli nie chcemy mieć porysowanej powierzchni, całej w smugach, lepiej trzymać je od forniru z daleka.

Gdzie możemy dostać fornir?

Fornir zarówno modyfikowany, jak i naturalny możecie znaleźć w sklepach internetowych, stolarniach czy hurtowniach drewna. Także w ofercie Ewood posiadamy wysokiej jakości forniry o różnych wykończeniach oraz wzorach.

Kontakt

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)