Do czego można wykorzystać lamele drewniane?

Opublikowany : 2020-01-28 - Kategorie : Ogólne

Drewno to materiał wykorzystywany przez ludzkość od wieków. Wyroby drewniane są stosowane w wielu branżach: budowlanej, lotniczej, energetycznej, meblarskiej i przemysłowej. Istnieje przekonanie, że ten surowiec ma ponad 30 tysięcy zastosowań: opał, instrumenty muzyczne, budowle architektoniczne, broń, biżuteria, maszyny rolnicze, narzędzia, meble, podłogi i blaty kuchenne.

lamele drewniane producent

Najczęściej lamele są dostępne w trzech rozmiarach: 0, 10 i 20. O tym, jak dobrać lamele drewniane do danego projektu, decyduje przede wszystkim grubość desek lub innych elementów, które wymagają łączenia. Pierwszy rozmiar lameli 0 stosowany jest do drewna o grubości od 10-12 mm. Lamele drewniane o rozmiarze 10 przeznaczone są do drewna o grubości od 13-15 mm. Natomiast lamele oznaczone symbolem 20 stosuje się do grubości desek powyżej 16 mm.

Lamele drewniane – co to jest?

Lamele to produkty wykonane z naturalnego drewna w stanie surowym (nie są lakierowane czy olejowane). Cienkie forniry wykorzystuje się przede wszystkim w produkcji mebli, paneli ozdobnych, czy drzwi. Lamele drewniane sprawdzą się w aranżacjach wnętrz, w których chce wprowadzić się naturalny efekt przy pomocy pasków z określonych gatunków drzew. Największą zaletą lameli jest ich naturalność, dzięki czemu okleina (która jest produkowana na zimno) nie traci na swej unikatowej estetyce i ponadczasowym wyglądzie. Lamele drewniane przygotowuje się z takich drzew jak: sosna, dąb, buk, jesion. Są to okleiny trwałe, które przez długi czas będą ozdabiały wnętrza (np. jako okładziny ścian i sufitów), drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne, a także warstwę desek podłogowych.

Co warto wiedzieć o lamelach drewnianych?

Lamele drewniane są niezastąpione przy urządzaniu wnętrz i w budownictwie. Mogą mieć wiele funkcji: użytkowe, dekoracyjne, konstrukcyjne. Charakteryzują się elastycznością i giętkością, dlatego bardzo często są wykorzystywane w budownictwie np. do tworzenia elementów łukowych i jako materiał kompozytowy. Umożliwiają firmom budowlanym ogromne oszczędności finansowe i zaprojektowanie konstrukcji nośnych z nieograniczoną pomysłowością. Ciekawostką jest fakt, że konstrukcje z drewna klejonego warstwowo, do którego wykorzystano lamele drewniane, nie wymagają konserwacji. Lamele elewacyjne drewniane ze względu na swoją giętkość zostały wykorzystane do budowy łuków kościoła parafii im. Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu. Architekci i inżynierowie wciąż wykorzystują możliwości lameli drewnianych w swoich obiektach i doceniają je nie tylko ze względu na niższe koszty, ale przede wszystkim ze względu na wytrzymałość i szerokie zastosowanie.

Jakie jest zastosowanie lameli drewnianych?

Lamele drewniane są używane w wielu branżach: budownictwie, przemyśle, architekturze, meblarstwie. Są niezbędnym elementem żaluzji drewnianych, produkuje się z nich podłogi, blaty kuchenne, a także panele sufitowe i dekoracyjne.

  • Żaluzje drewniane – lamele drewniane wykorzystywane są do produkcji żaluzji na wymiar. Najczęściej tego celu dobiera się różne szerokości lameli, co ma wpływ na efekty dekoracyjne. Sprawdzą się idealnie do dużych okien, do których trudno dopasować standardowe żaluzje z marketów. Są eleganckie i mogą być obsługiwane w sposób zdalny. Lamele drewniane do żaluzji mają różną szerokość, co wpływa na efekt dekoracyjny okien i wrażenia wizualne.
  • Zewnętrzne warstwy produktów warstwowych – lamele drewniane stosuje się do wykańczania określonych powierzchni np. stropów dachowych i więźb, wewnętrznych konstrukcji budynków.
  • Konstrukcje domów i budynków architektury publicznej – ze względu na wspomnianą giętkość i elastyczność lameli, są one niezbędnym materiałem do projektowania więźb dachowych, stropów, sufitów wykonanych z drewna klejonego. Lamele drewniane pozwalają na tworzenie konstrukcji bardziej oryginalnych i o większej rozpiętości.
  • Panele drewniane i sufitowe – lamele drewniane pionowe na ścianę możesz wykorzystać do stworzenia niezwykłych dekoracji wnętrz. Za ich pomocą skutecznie wygłuszysz pomieszczenie, zyskasz ciekawą dekorację wnętrza, która optycznie powiększy Twoją ulubioną przestrzeń.
  • Blaty kuchenne i podłogi – lamele to niezbędny element w wielu blatach kuchennych, meblach i podłogach. Za ich pomocą można szybko i efektownie wykończyć łączenia mebli. Dzięki temu, że połączenia lamelami są niemal niewidoczne w przeciwieństwie do połączeń kołkowych, można osiągnąć zadowalające efekty podczas montażu mebli. Pomagają gustownie wykończyć połączenia narożnikowe szuflad czy połączeń ukośnych i łączeń w blatach kuchennych.
  • Łączenia dekoracyjne mebli – stosowane w architekturze i budownictwie na przykład podczas łączeń konstrukcyjnych pomieszczeń, sal gimnastycznych, obiektów użyteczności publicznych. Elastyczność lameli drewnianych pozwala na niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne i projektowanie łuków o dowolnych kształtach. Lamele drewniane ulegają wygięciu pod pewnym kątem, lecz to ich giętkość umożliwia tworzenie budowli o fantazyjnych konstrukcjach.
  • Sufity – lamele wykorzystuje się również do tworzenia dekoracyjnych sufitów o budowie modułowej, aby zyskać bardziej oryginalne wnętrze.
  • Wygłuszanie pomieszczeń – na rynku dostępne są lamele drewniane z perforacją. Za ich pomocą możesz skutecznie wygłuszyć pomieszczenie, a perforacja zwykle jest montowana pomiędzy drewnianymi listewkami.

Zobacz nasze lamele!

lamele dębowe

Czym różnią się lamele drewniane od okleiny naturalnej?

Na rynku dostępne są w stanie surowym, czyli nie są wcześniej malowane, lakierowane czy olejowane, co wpływa korzystnie na środowisko ekologiczne. Ta metoda produkcji „na zimno” sprawia, że lamele drewniane charakteryzują się lepszymi właściwościami w porównaniu do tradycyjnych oklein czy obłogów. Cechą charakterystyczną lameli drewnianych jest ich naturalny stan, nie są one poddawane żadnej obróbce hydrotermicznej w przeciwieństwie do okleiny naturalnej.

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)