Jakie wybrać drewno konstrukcyjne na domy szkieletowe?

Opublikowany : 2020-03-10 - Kategorie : Porady

Domy szkieletowe są coraz chętniej wznoszone w Polsce ze względu na swoją energooszczędność, niższe koszty inwestycji i naturalny wygląd. Czas stawiania takiego domu jest także zdecydowanie krótszy od tego murowanego. Jednak budowa domu drewnianego jest bardziej pracochłonna pod względem przyswajania wiedzy dotyczącej tego typu budowli. Przed rozpoczęciem stawiania domu warto dowiedzieć się, jakie drewno konstrukcyjne wybrać.

drewno konstrukcyjne sklep

Dom szkieletowy - co to jest?

Domy szkieletowe, nazywane także kanadyjskimi, są coraz częściej budowane. Od tych wznoszonych metodą murowaną różnią się pod wieloma względami, przede wszystkim samym materiałem konstrukcyjnym, którym jest drewno. Drewniane szkielety bardzo szybko się wznosi, a sam materiał jest wytrzymały, dobrze izolujący ciepło zimą, a latem dający kojący chłód. Ten rodzaj zabudowań cieszy się popularnością także ze względu na szybkość budowy, gdyż szkielet można wznieść nawet w kilka dni.

Ten rodzaj zabudowy powstaje w kilku technologiach: skandynawskiej, kanadyjskiej i fińskiej, które mają właściwe sobie rozwiązania technologiczne. Nie bez znaczenia jest tutaj dobór materiałów budowlanych i konstrukcyjnych całej przestrzeni, który jest znaczący dla wytrzymałości domu. Dziś już wiele wiadomo o tej metodzie budowania, w której ogromną uwagę przykłada się do wyboru materiałów budulcowych. Drewno konstrukcyjne trzeba więc dobierać rozważnie i według sprawdzonych standardów.

Co to jest drewno konstrukcyjne?

Drewno jest chętnie wykorzystywanym materiałem budowlanym. Jest tanie, lekkie, łatwo poddaje się obróbce, a przy tym jest trwałe. Jest ważnym komponentem przy budowie domów, altan, tarasów, gdyż oprócz walorów wynikających z energooszczędności, konstrukcje te są wybierane dla względów estetycznych oraz rustykalnego, góralskiego uroku. Naturalność drewna przyciąga aranżerów wnętrz, przez których jest to często wykorzystywany materiał do akcesoriów drzewnych (więcej informacji o ciekawych akcesoriach znajdziesz w osobnym artykule, odpowiadającym na pytanie, co warto kupić, aby stworzyć wyjątkowy klimat w swoim domu)

Drewno budowlane musi spełniać szereg norm, aby było wytrzymałe i stabilne. Ponadto musi być ono dobrze wysuszone. Wyróżnia się dwa rodzaje drewna konstrukcyjnego:

  • drewno klejone warstwowo - wykonuje się z niego najczęściej więźbę dachową i struktury pod okna. Takie drewno do konstrukcji domu jest sklejane klejem wodoodpornym z płatów lub listew drewna. Dzięki temu posiada wyższe właściwości izolacyjne, a poza tym w razie pożaru wolniej się pali. Takie drewno jest ponadto czterokrotnie strugane.
  • drewno lite - czyli ciosane z jednego kawałka drewna, które przeciera się dwukrotnie. Częściej wykorzystuje się je do produkcji mebli, gdyż odznacza się trwałością.

Zobacz nasze drewno!

drewno konstrukcyjne

Metody drewna do konstrukcji szkieletowej

Trwałość dom szkieletowy zyskuje wtedy, gdy drewno użyte do jego konstrukcji posiada odpowiednią elastyczność i wytrzymałość. Te cechy może uzyskać poprzez odpowiednie suszenie. Naturalne drewno jest wilgotne, a ten poziom nie może przekraczać określonych parametrów, jeśli ma być ono wykorzystane do konstrukcji szkieletowej. Zwyczajowo suszenie przeprowadza się w sposób komorowy (sztuczny), który jest znacznie szybszy od tego naturalnego.

  • Suszenie drewna metodą naturalną - polega na leżakowaniu desek i bali, a proces ten może trwać nawet kilka lat. Jednak nie wyklucza on powstania grzybów czy szkodników, więc takie drewno trzeba wcześniej zaimpregnować i zastosować na nie odpowiednie preparaty. Jest to sposób bardzo tani, ale występuje w nim ryzyko pojawienia się pleśni, przez co drewno nie będzie nadawało się już do budowy domu czy tarasu.
  • Suszenie drewna metodą sztuczną - suszenie komorowe polega na umieszczeniu elementów drewnianych w specjalnym pomieszczeniu, w którym panuje bardzo wysoka temperatura, która wyjaławia drewno, a przy tym niszczy znajdujące się w nim grzyby i szkodniki. Co bardzo ważne - taki sposób suszenia sprawia, że drewno do budowy domów szkieletowych nie potrzebuje już dodatkowej ochrony w postaci impregnacji (o ile nie jest bezpośrednio wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych). Ten sposób suszenia pozwala także na dopasowanie rodzaju osuszania do gatunku i grubości drewna.

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać?

Drewno od wieków stosowane jest jako materiał budulcowy. Jest ekologiczne, energooszczędne, łatwe w obróbce. Najczęściej do budowy domu stosuje się sosnę, gdyż odznacza się ona wysoką trwałością i giętkością. Ponadto jest tańsza niż np. modrzew czy dąb. Przy wyborze materiału konstrukcyjnego do budowy domu nie wolno oszczędzać i wybrać takie komponenty, które posłużą nam przez lata. Tutaj trzeba kierować się jakością i klasą drewna. Istotna jest także klasa sortownicza drewna, którą oznacza się następującymi parametrami:

  • KW - klasa wyborowa,
  • KS - klasa średniej jakości,
  • KG - klasa gorszej jakości.

Zobacz nasze drewno!

drewno konstrukcyjne

Natomiast w Polsce do budowy domów szkieletowych korzysta się z trzech rodzajów drewna:

  • C24-C27 - drewno konstrukcyjne C24 i C27 suszone komorowo cechuje się elastycznością i wytrzymałością. Obecnie nie schodzi się z tej klasy, a zwłaszcza wtedy, gdy buduje się dom. Nie powinno się do konstrukcji używać niższych rodzajów. Drewno C24 do C27 jest restrykcyjnie selekcjonowane, aby miało odpowiednią wilgotność. Pozbawione jest przebarwień oraz ubytków.
  • KVH - jest to drewno lite, które stosuje się np. do konstrukcji stropów czy ścian. Ten typ powstaje z odrzuconych elementów klasy C24. Komponenty te dokładnie się oczyszcza, likwiduje ubytki, a następnie te różne elementy łączy w jedno przy pomocy złączy klinowych. Elementy klasy KVH są bardzo trwałe i nie ustępują klasie C24. Ponadto ten rodzaj drewna odznacza się wysoką szczelnością i interaktywnością. Ten typ drewna jest jednak drogi.
  • BSH - sposobem produkcji podobny jest do typu KVH. Stosuje się go w newralgicznych punktach nośnych, gdyż ten typ wykazuje wysoką odporność na odkształcenia i pęknięcia.

Ile kosztuje drewno konstrukcyjne? Jaka jest cena?

Cena drewna konstrukcyjnego uzależniona jest od klasy i rodzaju. Drewno sosnowe C24 kosztuje ok. 1200 zł/m³. Dzięki stosunkowo niedrogim komponentom cena domu szkieletowego w stanie surowym (w zależności od wielkości) zamyka się w przedziale 150-250 tys. złotych.

Własny dom jest marzeniem wielu osób, które szukają stosunkowo niedrogiego sposobu na jego wybudowanie. Ze względów ekonomicznych coraz częściej decyzja pada na budowę domu drewnianego, który wznosi się szybciej, jest on tańszy, a jego walory termoizolacyjne i energooszczędne są nieocenione. To, czy dom będzie służył latami, zależy od materiałów konstrukcyjnych użytych do budowy. Z tego powodu warto wybierać tylko drewno konstrukcyjne wysokiej jakości C24-27, które spełnia te parametry.

Może Cię zainteresować:

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)