Fornir czy laminat – co wybrać?

Opublikowany : 2021-06-22 - Kategorie : Ogólne

fornir czy laminat

Podczas dekorowania domu lub mieszkania trzeba podjąć wiele decyzji: płytki czy panele? Uniwersalna biel czy modna szarość? Fornir czy laminat? Aby nieco ułatwić to zadanie, warto poznać zalety i wady oraz rekomendowane zastosowania tych materiałów. W tym tekście opowiemy o różnicach między fornirem a laminatem i podpowiemy, który z nich wybrać.

Co to jest fornir i laminat?

Aby trafnie dokonać porównania tych dwóch materiałów warto najpierw poznać ich pełne definicje. Tradycyjne, drewniane meble czy drzwi nie wymagają stosowania żadnego dodatkowego materiału do wykończenia – wystarczy środek nadający koloru i nabłyszczający. Lite drewno, chociaż prezentuje się niezwykle wyrafinowanie oraz ponadczasowo, jest dosyć drogie, dlatego producenci i hobbyści często projektują elementy wyposażenia z innego, tańszego materiału. Wówczas, aby nadać im klasyczny wygląd, należy zastosować odpowiednie wykończenie.

Przeczytaj także: Co to jest fornir i gdzie go kupić?

Warstwa forniru to doskonała alternatywa dla mebli z litego drewna. To cienkie, ale wyjątkowo trwałe płaty drewna odporne na pękanie, które można umieścić na meblu z tańszego materiału. W Ewood oferujemy najwyższej jakości forniry o różnej grubości, więc każdy z naszych klientów znajduje idealny produkt do swoich potrzeb. Dostarczamy forniry z drzew egzotycznych oraz rodzimych, takich jak:

  • dąb,
  • buk,
  • olcha,
  • jesion,
  • sosna.

Laminat to natomiast mniej naturalna opcja szeroko stosowana w niedrogich meblach z płyty MDF. Powstaje często z włókien celulozowych lub tworzywa pod działaniem ciśnienia i wysokiej temperatury. Ma swoich zwolenników głównie ze względu na niską cenę, ale trzeba również pamiętać o jego odporności na zmiany wilgotności powietrza oraz łatwość czyszczenia. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnorodnych laminatów o dowolnym rysunku drewna, drobnej lub wyraźnej fakturze, a także pożądanym kolorze.

Zastosowania forniru i laminatu

Najczęściej fornir jest stosowany do odnawiania starych mebli. Dzięki nowoczesnym technologiom powraca jednak do łask i coraz częściej elementy fornirowane można znaleźć w nowoczesnych katalogach wnętrzarskich. Mowa tutaj głównie o drzwiach oraz panelach ściennych, ale fornir świetnie wygląda także na reprezentacyjnych meblach, jak stół w jadalni, szafka pod telewizor czy witryna z naczyniami. Opisywany materiał jest także ceniony przez hobbystów – niewielka grubość i rysunek słojów dają nieskończenie wiele możliwości tworzenia artystycznych projektów.

Przeczytaj także: Stół fornirowany - dlaczego warto?

Meble wykończone laminatem są najczęściej wybierane do pokojów dzieci i nastolatków. I nic dziwnego – czyści się je wyjątkowo łatwo, a szeroka dostępność opcji pozwala idealnie dopasować element do upodobań każdego młodego człowieka. Laminaty również doskonale wyglądają jako panele podłogowe lub ścienne. Wysoki połysk i możliwość zakupu laminatu bez rysunku słojów sprawiają, że to świetne rozwiązanie do uzyskania nowoczesnego efektu we wnętrzach niewielkimi kosztami.

Przeczytaj także: Jak zrobić stolik z plastrów drewna?

Czyszczenie forniru a laminatu

Niezależnie od surowca, fornir czy laminat należy dokładnie czyścić przy pomocy odpowiednich środków. Taka konserwacja sprawi, że wyposażenie bardzo długo będzie wyglądać jak nowe. Do czyszczenia forniru nie wolno nadużywać wody – znacznie lepiej postawić na profesjonalne specyfiki do usuwania plam i lekko wilgotne ściereczki. Środki chemiczne dostępne w sklepach mają w swoim składzie dodatkowo woski oraz oleje, które mają za zadanie zabezpieczyć drewno przed pękaniem, a także działaniem wilgoci.

Przeczytaj także: Meble fornirowane - czym się charakteryzują i jak je pielęgnować?

Do pielęgnacji laminatu wystarczy ściereczka nasączona roztworem ciepłej wody z płynem do mycia naczyń. Świetnie sprawdzą się również sklepowe preparaty do czyszczenia mebli z laminatu. W tej kwestii jednak najważniejsze jest odpowiednie osuszanie po procesie pielęgnacyjnym – ciecz pozostająca zbyt długo na powierzchni blatu może powodować zmianę koloru tworzywa, a przy obrzeżach sprawiać, że mebel zacznie puchnąć i pękać.

Co wybrać: fornir czy laminat?

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami opisywanych materiałów należy podjąć decyzję: fornir czy laminat? Z jednej strony fornir daje wrażenie drogich mebli, zaś z drugiej laminat jest znacznie mniej wymagający w codziennym użytkowaniu. Jednak do większości zastosowań polecamy fornir. Ten szlachetny surowiec, mimo że niewielki, skutecznie zmienia nastrój we wnętrzu, nadaje mu ponadczasowego ciepła i przytulności. Meble pokryte tym materiałem do złudzenia przypominają te wykonane z litego drewna, czego nie można powiedzieć o laminacie.

Przeczytaj także: Okleiny meblowe - co to takiego i kiedy się je stosuje?

Poszukującym wysokiej jakości forniru możemy zaoferować wiele różnorodnych produktów. Nasz katalog obejmuje gatunki drzew europejskich oraz egzotycznych o kilku grubościach, warto więc zapoznać się z ofertą Ewood. Oprócz fornirów zapewniamy również między innymi:

Dzięki szerokiej gamie produktów każdy pasjonat drewna znajdzie wśród nich coś specjalnie dla siebie.

FAQ

1. Czym się różnią fornir i laminat?

Laminat to żywica z rysunkiem słojów, która skutecznie imituje wygląd drewna o wysokim połysku. Fornir to natomiast cienkie płaty z naturalnego drewna do wykończenia mebli. Pokryte nimi elementy wyposażenia wyglądają elegancko i ponadczasowo, ale wymagają specjalnej, regularnej troski.

2. Jakie zastosowania ma fornir, a jakie laminat?

Fornir stosuje się często do odnawiania starych mebli, ale obecnie także można spotkać go w nowoczesnych wnętrzach przy drzwiach czy panelach ściennych. Warto wypróbować fornir na reprezentacyjnych meblach, jak witryna na naczynia. Laminat, chociaż może być wykorzystywany na podłodze, świetnie wygląda na meblach dla dziecka lub nastolatka ze względu na dowolność kolorów i wzorów oraz łatwość czyszczenia.

3. Jak czyścić fornir a jak laminat?

Czyszczenie forniru należy przeprowadzić za pomocą miękkiej ściereczki i specjalnego środka z woskiem lub olejem, który odpowiednio zabezpieczy oraz nabłyszczy naturalne drewno. Do laminatu wystarczą sklepowe preparaty do mebli albo woda z płynem do mycia naczyń. Aby zapobiec niszczeniu mebli z laminatem, po oczyszczeniu trzeba dokładnie je osuszyć.

Udostępnij

Dodaj komentarz

 (z http://)